Tecavüz haberine ilişkin soruşturmaya takipsizlik

Gazeteci İdris Yayla hakkında, Musa Orhan’ın İpek Er’e tecavüz ederek intiharına sebep olduğu olaya ilişkin haberleri nedeniyle başlatılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

Batman Cumhuriyet Savcılığı, Musa Orhan’ın uzman çavuş olduğu sırada İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürüklediğine yönelik haberlerin yer aldığı Batman’daki Jiyan Haber Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında soruşturma başlatmıştı.

Savcılık soruşturmayı, “Batman’da uzman çavuşun bir kadına tecavüz edip 20 gün alıkoyduğu ortaya çıktı!”, “Batman’da çocuğa tecavüz eden uzman çavuş gözaltına alındı”, “Batman’da cinsel saldırıya uğrayan genç kadının intihara teşebbüs ettiği ileri sürüldü” başlıklı haberler nedeniyle Yayla’nın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak” iddiasıyla yürüttü.

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak” suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek, takipsizlik kararı verdi.

‘Bize soruşturma açıldı Orhan serbest bırakıldı’

İdris Yayla, soruşturmanın gerekçesi yapılan haberin toplumun vicdanını yaralayan bir konuyu kapsadığını belirterek, şunları ifade etti:

“Olması gereken bu haber için soruşturma açılmaması gerekirdi ancak açıldı. Takipsizlik kararı çıktı. İpek Er olayı korkunç bir olay bu olayın haberleştirilmesi kadar normal bir şey yok. Maalesef bize soruşturma açılarak uzman çavuş serbest bırakıldı.”

Olaya ilişkin sosyal medya hesaplarında paylaşım yapan ve dosyaları ayrılan Vedat Aker ile HDP Batman Basın Sorumlusu Nurullah Baltacı hakkında da takipsizlik kararı verildi.

MA – BATMAN