HDP’li Kurtulan: Emekçilerin istediği oran dikkate alınmalı

HABER MERKEZİ – HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, hükümetin ne enflasyonda gösterdiği yüzde 8.5’lik oranın, ne de TÜİK’in tespit ettiği büyüme oranı olan yüzde 0.9’un gerçekleri yansıtmadığını belirterek, asgari ücretin belirlenmesinde emekçilerin istediği oranın dikkate alınması gerektiğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 6 Kasım’da başlayan bütçe mesaisinin sona erdiğini hatırlatan Kurtulan, “Komisyon üyelerimiz siyasi partiler arasında en güçlü performansı ortaya koydu. Bütçenin halkın, kadınların, gençlerin, emekçilerin, yoksulun bütçesi olması yönünde yoğun bir çaba gösterdik. Ancak tüm çabalara rağmen tek bir virgül bile değişmedi. Sonuç itibariyle 9 Aralık’ta bu bütçe Genel Kurul’a gelecek. Halkın refahını düşünen, kadınları, gençleri, yoksulları düşünen şerhimizi Genel Kurul’da tekrar ortaya koyacağız.” dedi.

‘Asgari ücret halka yansıyan fiyat artışına göre yapılmalı’

Bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağını belirten Kurtulan, hükümetin ne enflasyonda gösterdiği yüzde 8.5’lik oranın, ne de TÜİK’in tespit ettiği büyüme oranı olan 0.9’un gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Asgari ücretin halka yansıyan fiyat artışlarına göre yapılması gerektiğini söyleyen Kurtulan, “Emekçilerin istedikleri oranın dikkate alınması gerektiğini bir kez daha söylemek isteriz” dedi.

Gazeteciler baskılardan en çok nasibini alan kesim’

Hükümetin iktidarını baskılarla ve şiddetle sürdürme çabalarını gördüklerini belirten Kurtulan, “Toplumu baskılama aracı olarak en yoğun kullandıkları araç da basın” dedi. Son olarak Meclis Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bir soruya verdiği yanıtta, 15 Temmuz’dan bu yana 685 basın mensubunun basın kartının iptal edildiğini söylediğini hatırlatan Kurtulan, “Basın üzerindeki baskıları görmüş oluyoruz.” dedi. Kasım ayı içinde basına yönelik baskılara dair verileri paylaşan Kurtulan, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadiye Eser, Sadık Topaloğlu, Berivan Altan’ın hala gözaltında tutulduklarını hatırlatarak, gazetecilerin baskılardan en çok nasibini alan kesim olduğunu söyledi.

Kamuoyuna cezaevlerine karşı duyarlılık çağrısı

Cezaevlerinde yaşanan sorunların ve hak ihlallerinin devam ettiğine değinen Kurtulan, Bakırköy Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından kadınlara şiddet uygulandığını, Osmaniye Cezaevinde 30 tutuklu, Maraş Türkoğlu Cezaevinde 4 tutuklunun 25 Kasım’dan bu yana açlık grevinde olduğuna dikkat çekti. Kurtulan, cezaevlerinden daha farklı sonuçlar çıkmadan kamuoyundan cezaevlerine gerekli duyarlılığı gösterilmesini beklediklerini söyledi. Kurtulan, partilerinin tutukluların sesi olma, haklarının keyfi olarak gasp edilmesine karşı durma çabasının devam edeceğini söyledi.

‘Kürt sorunu adliye saraylarına bırakıldı’

Partilerine yönelik baskıların da artarak devam ettiğini söyleyen Kurtulan, “Her Genel Kurul oturumuna partimizin üzerindeki baskılara dönük bilançoları açıklayarak başlıyoruz. Son 2 haftada da olanları partimizi fiilen işletmemeye, kapatmaya dönük bir girişim olarak görüyoruz” dedi. 24 belediyelerinin kayyımla yönetildiğine işaret eden Kurtulan, “Burada da bir iyileştirme olmadı” dedi. Kürt sorununun adliye saraylarına bırakıldığına vurgu yapan Kurtulan, “Tümüyle AKP yargısı haline gelen bu mekanizmaya Kürt sorununun havale edilmesinin sonuç vermediğini hepimiz görüyoruz. Görülüyor ki bunu biraz daha artıracaklar.” dedi.

‘Artık seçimin vakti gelmiştir’

Partilerinin 20 Kasım’da Ankara’da yayınladığı deklarasyonda yaptıkları erken seçim çağrısına değinen Kurtulan, “Artık vakti gelmiştir. Bunu ertelemek tüm Türkiye’ye zarardır. Tüm topluma dayatılanı kabul etmiyoruz. HDP ‘hodri meydan’ diyor. Bileşenlerimiz ve dostlarımızla, Kürt halkıyla birlikte seçimin bu hükümetin gidişi için önemli bir araç olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Gazetecilerin, “Asgari ücret sizce ne kadar olmalı?” sorusuna Kurtulan, “Gerçek enflasyon rakamlarına göre, işçi sendikalarının talepleri dinlenerek, işçilerin talepleri gözetilerek hesaplanmalıdır” şeklinde yanıt verdi.