Tez-Koop-İş işten çıkarmaları protesto etti

HABER MERKEZİ – İstanbul Üniversitesi’nde Tez-Koop-İş üyesi 40 işçinin işten çıkarılması protesto edildi.

Tez-Koop-İş Sendikası’na üye 40 işçinin İstanbul Üniversitesinde işten çıkarılması İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önünde yapılan açıklama ile protesto edildi. Açıklamada, “İstanbul ve Cerrahpaşa Üniversiteleri ticarethane değildir”, “Özelleştirmeler kalksın hayat bize kalsın”, “Özelleştirmelere geçit yok” dövizleri taşındı. Açıklamayı okuyan Tez-Koop-İş Sendikası Genel Örgütleme Sekreteri Çağdaş Duyar, 18 Mayıs 2018 tarihinde 7141 sayılı yasayla İstanbul Üniversitesi’nden bazı akademik bölümlerin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa olarak ayrıldığını hatırlattı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’ya bağlı sosyal tesis, kantin ve otoparkların yönetiminin hizmet alım yöntemiyle özel bir şirkete ihale ile devredildiğini belirten Duyar, “Şirket ihalenin hemen ardından tesislerde çalışan üyelerimizle çalışmayacağını bildirirken, üyelerimize ‘artık sosyal tesisler ve otoparklar özel işletme tarafından yönetiliyor siz çalışamazsınız’ denildi” diye kaydetti.

Yaşananlara karşın üniversite yönetimlerinin sessiz kaldığına dikkat çeken Duyar,
üniversitelerin “sorumluluğum yoktur” diyemeyeceğini, işçilerin yıllardır toplu iş sözleşmesiyle çalıştığına dikkat çekti. Duyar, işçilerin hakları ve yıllara dayanan çalışmalarının hiçe sayılarak isten çıkarılmasını kınadıklarını söyledi.

Duyar, işçilerin haksız yere işten çıkarılmalarına karşı mücadele edeceklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “İstanbul Üniversitesi’nin ikiye bölünmesinin ağır yükü işçilerin üzerine yüklenmemelidir. Üniversite işçileri ışık güvencesi temelinde ekonomik ve sosyal hakları korunarak, sendikal hak ve özgürlüklerden tam biçimde yararlanarak çalışmalıdır.”