Gazeteci Örgütleri: Gazetecilik suç olmadığı gibi sendikalı olmak da suç değildir

Hürriyet Gazetesi


Gazeteci örgütleri, Hürriyet gazetesinden işten atılan gazetecilere ilişkin yaptıkları açıklamalarda, gazeteciliğin suç olmadığı gibi sendikalı olmanın da suç olmadığına dikkat çekerek, sendikal hakkın gazeteci kıyımına neden olmasının vahim bir olay olduğunu belirtti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi, Hürriyet gazetesinin sendikalı oldukları gerekçesiyle 45 gazetecinin işine son vermesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. TGC, son yıllarda Türkiye’de medya sektöründe gerek baskıların gerekse el değiştirmeler ve olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle yaşadığı bunalımın toplu işten çıkarmalarla yeni bir boyut kazandığına dikkat çekti.

Açıklamada, 45 gazetecinin Demirören Medya Grubu yönetimi tarafından geçmişte bu sektörde eşine rastlanmamış bir yöntemle, evlerine noter aracılığıyla gönderilen bildirimlerle topluca işten atıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, bu tür toplu işten çıkarmaların ve kullanılan sıra dışı yöntemlerin yaygınlaşması durumunda gazetecilik mesleğinin tüm saygınlığını yitirip artık yapılamaz duruma gelmesinden endişe edildiği ifade edildi.

Gazetecilere dayanışma çağrısı

“Demokratik ülkelerde sendikalaşma son derece olağan bir çalışan hakkıdır. Bu hakkın gazeteci kıyımına neden olması ise vahim bir olaydır.” denilen açıklamada şunlara yer verildi: “İktidar eliyle yeni medya yapılanması haber odaklı gazeteciliği yok saymaktadır ve halkın haber alma hakkını engellemektedir. Bu yapılanma içinde yer alanları, demokrasinin işlemesi için gazetecilerin mesleklerini yapmalarını engelleyen tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak mesleğin daha fazla itibar yitirmemesi için tüm meslektaşlarımızı dayanışmaya, baskılara direnmeye ve örgütlenmeye davet ediyoruz.”

‘Sendika demokrasiye de ciddi katkı sunar’

Ankara ve İzmir Gazeteciler Cemiyetleri ile Basın Konseyi de konuya ilişkin yazılı ortak açıklama yaptı. Hürriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikası’na (TGS) üye olan 45 gazetecinin işten atılmasının kaygı verici olduğuna dikkat çekilen açıklamada, uzun yıllardır unutturulan sendika fikrinin yeniden filizlenmesinin basın özgürlüğü mücadelesine de demokrasiye de ciddi katkıları sunacağına vurgu yapıldı.

Hürriyet gazetesine TGS ile masaya oturma çağrısı

Gazeteciliğin suç olmadığı gibi sendikalı olmanın da suç olmadığına dikkat çekilen açıklamada, Hürriyet gazetesinin sadece sendikaya üye oldukları için 45 gazetecinin işine son vererek yasaları çiğnediğine vurgu yapıldı.. Açıklamada Hürriyet gazetesine işten atılan gazetecileri işe geri alması ve TGS ile masaya oturması çağrısında bulundu.