TMMOB Van İl Koordinasyonu: Yara sarma politikaları iflas etmiştir

Van’da 7.1 büyüklüğündeki depremin yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu, “Yara sarma politikaları iflas etmiştir” diyerek, hükümete “Türkiye Afet Müdahale Planı”nı gözden geçirme çağrısında bulundu.

Fotoğraf: 2011 Van depremi/AA

Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde 644 kişinin hayatını kaybettiği 7,1 büyüklüğündeki depremin yıl dönümü nedeniyle HDP ve TMMOB Van İl Koordinasyonu açıklama yaptı. HDP Van İl Örgütü tarafından il binası önünde yapılan açıklamaya, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın da aralarında olduğu partililer katıldı.

‘Mağduriyetler devam ediyor’

HDP Van İl Örgütü 2011 Van depreminin 9’uncu yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı

Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, deprem felaketinin üzerinden 9 yıl geçtiğini hatırlatarak, mağduriyetlerin devam ettiğini söyledi. Halen birçok kişinin evsiz olduğuna dikkat çeken Kava, deprem sonrası inşa edilen TOKİ konutlarıyla da birçok ailenin borçlandırıldığını kaydetti. AKP’nin depremi ranta çevirdiğini belirten Kava, “Toplanan paraları kendi yandaşlarına dağıttı.” dedi.

‘Doğal olayların afete dönüşmesi önlenememiştir’

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu da yaptığı yazılı açıklamada, “yara sarma politikalarının iflas ettiği” ifadelerini kullandı. Kar ve rant odaklı piyasa mekanizmasına teslim edilen planlama ve imar anlayışının pekiştirilerek uygulanmaya devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, şunları ifade edildi:

“Israrla sürdürülen bu plansız ve kendiliğinden kentleşme politikaları nedeniyle ülkemizin farklı yârlerinde yaşanan her yeni deprem acıları yeniden yaşatsa da hatalı yapılaşma politikalarının yanlışlarını açıkça gösterse de başta deprem olmak üzere doğal olayların afete dönüşmesini önlememiştir.”

Hükümete “Türkiye Afet Müdahale Planı”nı gözden geçirmesi çağrısının yapıldığı açıklamada, “Bize düşen görev bu depremi unutmamak ve unutturmamak olduğudur. Yaşamını yitiren yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz”

MA – VAN