Toğrul: Gergerlioğlu korsanvari şekilde hastaneden kaçırıldı

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun korsanvari bir şekilde hastaneden kaçırıldığını belirterek, kamu görevlilerine hukuk dışı talimatları kabul etmemeleri çağrısında bulundu.

Evine yapılan baskında gözaltına alındığı sırada darp edilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün akşam saatlerinde fenalaşması üzerine hastaneye kaldırıldı. Ankara Şehir Hastanesi’nde anjiyo olan Gergerlioğlu’nun, yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürerken, kimseye haber verilmeden cezaevine götürüldüğü belirtildi.

‘Korsanvari şekilde kaçırıldı’

Gergerlioğlu’nun yoğun bakımdan çıkarılarak götürülmesine ilişkin HDP milletvekilleri Ankara Şehir Hastanesi önünde açıklama yaptı. HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gergerlioğlu’nun hastaneden korsanvari bir şekilde kaçırıldığını ve şu anda nereye götürüldüğünü bilmediklerini söyledi.

Toğrul, “Muhtemelen Sincan Cezaevi’ne götürüldü. Bu Türkiye’de görülmemiş, rastlanılmamış zulmün bir başka versiyonudur. Bir milletvekili buradan, arkadaşlarından, basından kaçırılmıştır. Kaçırılarak, korsanvari bir şekilde götürüldü. Ne kadar bilgi almaya çalıştıysak kimse bize bilgi vermedi.” dedi.

‘Hukuk dışı talimatları kabul etmeyin’

Toğrul, kamu görevlilerine şöyle seslendi: “Kamu görevlilerine şunu ifade ediyorum; mesleğin etik kurallarına uyun. Hiç kimsenin hukuk dışı, etik dışı sizlere talimat vermesini kabul etmeyin. Bize arkadaşımızla ile ilgili bilgi vermemek kabul edilemez. Bir milletvekilin kaçırılması kabul edilemez. Sağlık durumu şu anda nedir, bu kaçırılma biçimine sağlık durumu ne kadar elverişlidir onu da bilmiyoruz. Bu tür hukuk dışı yöntemlerinden kaçının.”

MA – ANKARA