Trump: Seattle, iç teröristlerin egemenliğine geçti

ABD Başkanı Trump, göstericilerin Seattle kentinde belediye ve meclis binalarını işgal etmesine ilişkin, “Seattle, iç teröristlerin egemenliğine geçti.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump

Siyah George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından Washington eyaletine bağlı Seattle kentinde düzenlenen gösterilerde, bir grup gösterici belediye binasını işgal etti ve meclis binasına “Seattle Otonom Bölgesi” tabelası astı. ABD Başkanı Donald Trump, olaylara Twitter’dan tepki gösterdi.

Washington Valisi Demokrat Jay Inslee ve Seattle Belediye Başkanı Demokrat Jenny Durkan’a tepki gösteren Trump, “Şehrinizi geri alın. Almazsanız, ben alırım. Bu bir oyun değil. Bu çirkin anarşistler acilen durdurulmalı. Hızlı hareket edin.” dedi.

Trump, “Radikal solcu Demokratlar tarafından yönetilen Seattle, iç teröristlerin egemenliğine geçti. Kanun ve nizam!” ifadesini kullandı. 

Floyd gösterileri

Minneapolis’ta 46 yaşındaki siyah Amerikalı George Floyd, 25 Mayıs’ta gözaltına alındığı esnada bir polisin boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca basması sonucu yaşamını yitirmişti. Olayın görüntülerinin sosyal medyada yayılması, ülkedeki polis şiddetini bir kez daha gündeme getirmişti. 

“Polis reformu” ve “ırkçılığa son” talebiyle başlayan gösterilerde, başkent Washington DC de dahil olmak üzere birçok büyük şehirde olaylar çıkmış, şehirlere Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti. 

Trump ise olayların ardından, “Antifa ve radikal sol grupların” olduğunu öne sürmüş ve bu grupları “iç teröristler” olarak nitelemişti. 

WASHINGTON – AA