TTB: Bulaşı riski yüksek LGS ve YKS ertelenmeli

TTB Merkez Konseyi, sınava giriş ve sınav süresince önlem alınsa bile temasın ve bulaşın artma riskinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, LGS ve YKS’nin salgının tamamen kontrol altına alındığı döneme ertelenmesini istedi.

Fotoğraf: AA

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, yeni tip koronavirüs salgını döneminde yapılacak olan Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün, pandemi sürecinde kısıtlamaların azaltılması için en az 14 gün süre ile yeni olgu sayısının değişmemesi ya da azalması ve ölüm sayısının düzenli şekilde azalmasının dikkate alınması gerektiğini vurguladığı hatırlatıldı.

‘Milyonlarca kişi sınav günlerinde sokağa çıkacak’

Ancak Türkiye’de bu kriterler dikkate alınmadan önlemlerin gevşetildiğine dikkat çekilen açıklamada, “LGS, YKS gibi sınavların Haziran ayı içinde yapılacağı açıklanmıştır. Oysa salgın devam etmektedir.” denildi. Açıklamada, 3 aydır sokağa çıkmayan 20 yaş altı genç nüfusun, velileri ve sınav görevlileri ile birlikte milyonlarca kişinin sınav günlerinde sokaklara çıkacağına işaret edilen açıklamada, çoğunlukla da toplu taşıma araçlarının kullanılacağı belirtildi.

‘Temas ve bulaşın artma riski çok yüksek’

Sınava giriş ve sınav süresince önlem alınsa bile temasın ve bulaşın artma riski çok yüksek olacağına vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Uzun saatler boyu süren bu sınavlarda sürekli maske kullanımının sınav performansını etkileyeceği ortadadır. Öğrencilerin gelecekleri bakımından çok önemli olan bu sınavlar zaten kaygı kaynağıdır. Pandemi ortamında böyle bir sınava girmek kaygıyı çok daha fazla artırmaktadır. Öğrenciler ve velileri sağlık ve sınav performansı bakımından haklı bir endişe içerisindedirler.”

‘Sınavlar salgının kontrol altına alındığı döneme ertelenmeli’

Kısıtlamaların kaldırılması ile salgında gelişebilecek yeni bir hızlanma olasılığı varken bir sınav tarihinin açıklanmasının uygulan olmadığının ifade edildiği açıklamada, “Türk Tabipler Birliği olarak salgının gidişini izleyerek bu sınavların salgının tamamen kontrol altına alındığı döneme ertelenmesini talep ediyoruz.” denildi.