TUAY-DER Eşbaşkanı ve dernek üyeleri gözaltına alındı

Diyarbakır’da polis tarafından yapılan ev baskınlarında TUAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Emin Güzel, dernek yönetici ve üyeleri gözaltına alındı.

Fotoğraf: Arşiv – MA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı bir soruşturma kapsamında, birçok eve polis baskın düzenledi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarda, HDP Bağlar Belediye Meclis Üyesi Vahit Doğru, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) Eşbaşkanı Mehmet Emin Güzel, Dernek yöneticisi Şafii Hayme ile Dernek üyeleri Leyla Ayaz, Abdulmenaf Kur, Müşeher Ülker gözaltına alındı.

TUAY-DER’in Kayapınar Huzurevleri Mahallesi’nde bulunan binasına da baskın düzenlendi. Çilingirle kapıyı açan polislerin dernekte arama yaptığı belirtildi.

Dernek yöneticisi Şafi Hayme’nin eşi Şadiye Hayme, evlerinin kapısı kırılarak polis tarafından baskın yapıldığını belirterek, şunları öne sürdü:

“Polisler eve girer girmez eşimi darp ederek gözaltına aldılar. Eşimi karga tulumba yere yatırarak tekmelemeye başladılar. Ne yapıyorsunuz, sakin olun deyince saçlarımdam tutup yere sertçe beni vurdular. ‘Yat yat’ diye bağırıyorlardı. Kızım, ‘yaşlı adama ne yapıyorsunuz’ deyince onu da yumruk ve tekmelerle yere yatırdılar. Başına silah dayayarak, sırtına bastılar. Küçücük kızıma bunu yaptılar.”