Tufanbeyli Belediyesi ile ilgili iddialar Meclis’te

HABER MERKEZİ – CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tufanbeyli İlçe Belediyesi ile ilgili yolsuzluk, rüşvet, zimmet ve ihaleye fesat karıştırma iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tufanbeyli İlçe Belediyesi ile ilgili iddialara ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Barut, Tufanbeyli ilçesinin 2014 yılından bu yana AK Partili bir belediye başkanı tarafından yönetildiğini belirterek, ilçenin bugün yolsuzluk, kayırmacılık ve israf yönetimi ile anıldığını söyledi. Tufanbeyli İlçe Belediyesi Meclis üyelerinin, Belediye Başkanı ile belediyede görevli olup yakın akrabalık ilişkileri bulunan bazı kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirten Barut, belediyede rüşvet, yolsuzluk, zimmet, ihaleye fesat karıştırma gibi suçların işlendiğinin iddia edildiğini belirtti.

İddialar arasında yüz binlerce lirayı bulan ihaleler ve doğrudan teminlerin yakın kişilere usulsüz verildiği, yapılmayan işlerin de yapılmış gibi gösterildiğini belirten Barut, “Halkın parasının gasp edildiği ileri sürülmektedir. Ayrıca, Belediye İhale Komisyonu Başkanı ile ihaleyi alan kişinin anne – oğul olduğu, bu ikili arasında 34 ihalenin yapılıp 2.5 milyon liralık bir zimmet sağlandığı ifade edilmektedir” dedi.

Barut, İçişleri Bakanı Soylu’nun şu sorulara yanıt vermesini talep etti:

  1. Adana – Tufanbeyli İçe Belediye Başkanı’nın söz konusu yönetimine ilişkin bakanlığınıza bir şikayet yansımış mıdır? Yansımış ise hangi iş/işlemler yapılmıştır?
  2. Belediye başkanı hakkında mahkemeye yansımış çok ciddi iddialar hakkında bir inceleme/değerlendirme bakanlığınız tarafından yapılmış mıdır? Sonuçları ne olmuştur?
  3. Başkan ile birlikte görev yapan bir kısım Belediye Meclis Üyesinin yargıya taşıdığı hususlar aydınlatılıncaya kadar başkan hakkında bir idari karar alacak mısınız?
  4. Hakkında çok ciddi iddialar bulunan belediye başkanının mahkemenin selahiyeti ve isnat edilen suç/suçlamaların karartılmaması açısından görevden uzaklaştırılması gerekmez mi?
  5. Bakanlığınız görev ve yetkisi dahilinde pek çok belediye başkanı için uyguladığınız görevden uzaklaştırma kararını Tufanbeyli Belediye Başkanı içinde uygulayacak mısınız?”