Tunus’ta bir gencin gözaltında ölmesiyle başlayan gösteriler sürüyor

Tunus’ta bir gencin güvenlik güçleri tarafından gözaltında yaşamını yitirmesiyle başlayan gösteriler dördüncü gününde de devam etti.

Başkent Tunus’un batısındaki Sidi Hüseyin semtinde toplanan çok sayıda kişi, bir gencin 8 Haziran’da gözaltında hayatını kaybetmesini protesto etti. Göstericileri dağıtmaya çalışan güvenlik güçleri, göz yaşartıcı gaz bombası kullandı ve semtin ana caddesinde güvenlik kordonu oluşturdu.

Tunus İçişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Sidi Hüseyin’deki gösteriler sırasında bir genci elbiselerini çıkardıktan sonra darbeden polislerin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Tunus’ta bir genç, 8 Haziran’da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmış ve sonrasında yaşamını yitirmişti. Gencin cenazesi 9 Haziran’da defnedilmişti.

Bir genç daha polis şiddetine uğradı

Gösteriler esnasında söz konusu semtte kaydedildiği ifade edilen ve 9 Haziran’da sosyal medya platformlarında yayımlanan, bir gencin çıplak bir vaziyette sokakta polisler tarafından şiddete uğradığı görüntüler olayların tırmanmasına sebep olmuştu.

Polisler gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın “kamu güvenliğinin korunması ve insan hakları ilkeleri arasındaki dengeyle çelişen” söz konusu eylemi kınadığı ifade edildi. Açıklamada, olaya karışan polislerin Ulusal Güvenlik Genel Müfettişliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.

Kaynak: AA