Turan’dan Oktay’a: Panamada 616 kilo kokainin Mersin limanındaki alıcısı hangi şirket?

HDP Milletvekili Turan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, Panama’da yakalanan ve muzların arasına gizlenmeye çalışılan 616 kilo kokainin Mersin limanındaki alıcısının hangi şirket olduğunu sordu.

Turan, Yılport Holding’in kokain sevkiyatıyla iki defa gündeme gelmesinin tesadüf olmadığının ortada olduğuna işaret etti.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan ve varış noktasının Mersin Limanı olduğu iddia edilen bir gemideki konteynerde 616 kilo kokain ele geçirilmesine ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Turan, önergenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istedi.

Önergenin gerekçesinde, “Ekvador ülkesine bağlı Puerto Bolivar Limanından çıkan Mersin Limanı adresli olan bir gemideki konteynerde her bir paketi birer kilo olan toplamda 616 kilo kokain, mayıs ayının ilk haftası Panama’da yakalanmıştır. Panama basınında yer alan haberlere göre kokain paketleri muzların için gizlenmeye çalışılmış ancak başarılı olmadığı görülmüştür.” denildi.

‘Limanın işletmesi Türkiye menşeli Yılport Holding tarafından alındı’

Puerto Bolivar Limanı işletmesinin, 2016 yılında Türkiye ve Ekvador Cumhurbaşkanları tarafından imzalanan anlaşmayla Türkiye menşeili Yılport Holding’in aldığına vurgu yapılarak, “Yılport Holding işletmesi ayrıca Kocaeli Dilovası Limanına şirket ismini verdiği Yılport Limanı’nda 2020 Ağustos ayında 540 kilo kokain taşıyan gemiye gümrük memurları tarafından temiz kağıt verilmesiyle de gündeme gelmiştir.” denildi.

‘Yılport Holding hakkında inceleme yapılmalıdır’

Yılport Holding’in kokain sevkiyatıyla iki defa gündeme gelmesinin tesadüf olmadığına dikkat çekilen önergede, şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanlığının uluslararası ticarette öncülük etmesiyle Puerto Bolivar Limanını işletme hakkını elde eden Yılport Holding hakkında inceleme yapılmalıdır. Yılport Holding işlettiği limanlar arasında kokain sevkiyatı yapılmasının incelenmesi ve uyuşturucu ticaretinden gelir elde edenlerin tespit edilmesi en başta Cumhurbaşkanlığının sorumluluğundadır. Yılport Holding’in sermayedarları veya ortaklarının kimler olduğu Kokain Sevkiyatıyla bir ilişkilerinin olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır.’

Ayrıca Yılport Holding’in işlettiği limanlardan elde ettiği gelirlerin muhasebesinin şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmasının istendiği önergede, “Aksi halde kokain sevkiyatı Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkları zan altında bırakacaktır.” denildi. Önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

  • Cumhurbaşkanlığı Panama’da yakalanan 616 kilo kokain hakkında herhangi bir soruşturma açacak mıdır?
  • Panama’da yakalanan ve muzların arasına gizlenmeye çalışılan 616 kilo kokainin Mersin limanındaki alıcısı hangi şirkettir? Bu şirketin sermayedarları kimlerdir?
  • Yılport Holding’in kokain sevkiyatıyla herhangi bir ilişkisi var mıdır?
  • Yılport Holding’in sermayedarları kimlerdir?
  • Yılport Holdingin liman işletmelerinden son 5 yılda elde ettiği gelirlerin miktarı nelerdir?

Yeni1Mecra