Türk gemisine korsan saldırı: 1 mürettebat öldü, 15’i kaçırıldı

Gine açıklarında seyreden Türk gemisi silahlı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göare mürettebattan 1 kişinin öldürüldüğü 3 kişinin yaralandığı, 15’inin de kaçırıldığı belirtildi.

Arşiv: MA

Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan Türk gemisinin Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında, silahlı korsanlar tarafından rehin alındığı belirtildi. Boden isimli Türk şirketine ait geminin 19 mürettebatından 15’inin zorla götürüldüğü belirtildi.

4. Kaptan, radar hariç tüm kabloların söküldüğünü ve korsanlar tarafından kendisine verilen rotada seyrettiklerini bildirdi. 2. mühendisin ise öldürüldüğünü açıkladı.

Nijeryalı korsanların pazarlık için haber beklediği de ulaşılan diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Dışişleri Bakanı’ndan açıklama

Türkiye, Nijerya açıklarında deniz haydutlarının saldırısına uğrayan Türk gemisinden kaçırılan mürettebatın kurtarılması için bölgedeki tüm büyükelçilikleri kanalıyla seferber oldu. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı. 

Çavuşoğlu, geminin ait olduğu şirketin işletmecisi Osman Levent Karsan’la da telefonda görüşerek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti, kaçırılan mürettebatın bir an evvel kurtarılması ve evlerine güvenle dönebilmeleri için gerekenlerin yapılacağını vurguladı. 

Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’u arayarak, öldürülen mürettebat için başsağlığı diledi ve gemi limana yanaştığında cenazenin Azerbaycan’a nakli için çalışmaların derhal başlayacağını aktardı. 

Kaynaklar, Türkiye’nin başta Abuja olmak üzere Nijerya ve çevre ülkelerdeki büyükelçilikleri kaçırılan mürettebatın kurtarılması için seferber olduğunu da kaydetti. 

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halinde bulunan Mozart isimli Türk konteyner gemisi, deniz haydutlarının saldırısına uğramıştı.

Gemideki 19 mürettebattan 15’i kaçırılmış, arbede sırasında Azerbaycan uyruklu bir personelin öldürülmüştü.