Türkiye LGBTİQ+ ve Dayanışmacı Avukatlar Platformu imza kampanyası başlattı

Türkiye LGBTİQ+ ve Dayanışmacı Avukatlar Platformu bugün bir araya gelerek LGBTİQ+ haklarına saygıyı ifade eden imza kampanyası başlattı.

#İmzanızOnurumuzdur sloganıyla yola çıkan Avukatların Dayanışma bildirisine bine yakın avukat imza verdi. Avkuatlar #avukatınımyanındayım mesajı veriyor.

İstanbul, Taksim. Fotoğraf: DepoPhotos

Türkiye LGBTİQ+ ve Dayanışmacı Avukatlar Platformu yayımladığı bildiride “Hepimiz eşit olana kadar hiçbirimiz özgür değiliz” dedi. Avukatlar olarak imza kampanyası başlattıklarını bildiren Platform, açıklamasında ayrımcılığın bilimden, dinden, komşudan, ev-içinden, sokaktan-okuldan, devletten, toplumdan olduğuna dikkat çekti: “ ‘Her nereden’ kaynaklanırsa kaynaklansın ‘her türü’yle yasaklanmıştır” denildi.

Anayasa’nın Birleşmiş Milletler Sözleşmelerinin ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin hukukunun açık olduğu ifade edilen açıklamada, “Hukuk ve Etik açıktır: LGBTİQ+ Hakları İnsan Haklarıdır! Bizler Türkiye’nin her barosundan Avukatlar olarak LGBTİQ+ Haklarının Avukatıyız! Onur Haftası, Onur Yürüyüşü Kutlu olsun!” denildi.

Yıl boyunca imzaya açık olacak olan bildiriye bine yakın avukat imza verdi. Avukatlar “LGBTİQ+ Hakları İnsan Haklarıdır” diyen avukatlar imzalarıyla #avukatınımyanındayım, mesajını veriyor.