Türkiye’nin kredi notu Honduras ve Senegal’in altında

Türkiye, üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan aldığı notlarla 143 ülke arasında 87’nci oldu. Türkiye’nin kredi notu puanı 12’ye gerileyerek, Senegal ve Honduras’un altında kaldı.

ABD merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu yılki takvimine uyarak Türkiye’ye ilişkin ilk not değerlendirmesini açıkladı. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit etti, kredi not görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a revize etti. 

Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü Ağustos 2020’de durağandan negatife çevirmişti. 2021’in kredi not karnesi merakla beklenirken “Dünya Kredi Notu Ligi 2020 raporu da yayınlandı. Buna göre, Türkiye Kredi Notu Ligi”nde 2019’a göre dört basamak yükselerek 87’nci sıraya yerleşti. Ancak sıralamadaki yükselişi ortalama kredi puanındaki kötüleşmeye rağmen gerçekleşti.

Spekülatif ülkeler arasında

Rapora göre 2020’de 46 ülkenin kredi notu düştü, dokuz ülkenin çıktı. Türkiye’nin 2020’de ortalama kredi puanı ise bir önceki yıla göre 0.3 puan gerileyerek 12’ye düştü. Türkiye bu puanla ‘son derece spekülatif’ ülkeler kategorisinde Kenya, Arnavutluk, İran ile birlikte yer aldı. Türkiye geçen yıl, son iki yıldır ortalama kredi puanı 12,3 olan Ürdün’ün gerisine düşerken, sıralamada her ikisi de 12,5 puana sahip olan Senegal ve Honduras’ın da arkasından geldi. 2020’de ortalama kredi notu artışı yaşayan 9 ülke arasında ise komşularımız Bulgaristan, Yunanistan ve Ukrayna dikkat çekti. Dünyanın en iyi nota sahip 10 ülkesinin tamamı ise Singapur hariç Avrupa’da yer aldı.

Fitch’in notlama sisteminde Türkiye için teyit edilen “BB-” notu, yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında ve “spekülatif” olarak adlandırılan kategoride yer alıyor. 

MA