Tutuklu gazeteciler serbest bırakıldı, Savcılık itiraz etti

Van’da yaptıkları işkence haberlerinin ardından tutuklanan 4 gazeteci hakkında “adli kontrol şartı” ile tahliye kararı verildi.

Gazeteciler tutuklu bulundukları cezaevlerinden serbest bırakıldı. Ancak hemen ardından Van Cumhuriyet Savcılığının tahliye kararına itiraz ettiği öğrenildi.

Van’da yaptıkları işkence haberlerinin ardından “Devlet aleyhine haber yaptıkları” gerekçesiyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan gazetecilerin Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşması tutuklu 4 gazeteci ile tutuksuz bir gazetecinin savunmasıyla başladı. Gazetecilerin savunmalarının ardından duruşma avukatların savunmalarıyla devam etti.

Duruşmayı takip eden gazeteciler ve örgütleri, adliye önünde açıklama yaptı.

Avukatların savunmalarının ardından savcı, tutuklu gazetecilerin tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme heyeti müzakere için duruşmaya ara verildi. Aranın ardından mahkeme, 4 gazetecinin “adli kontrol şartı” ile tahliyesine karar verdi. Duruşma 2 Temmuz’a ertelendi. 

Mahkemenin kararı, duruşmayı takip edenler tarafından alkışlarla karşılandı. 

Tahliye kararının ardından tutuklu gazeteciler Nazan Sala, Şehriban Abi, Cemil Uğur ve Adnan Bilen tutuklu bulundukları cezaevlerinden serbest bırakıldı.

Gazeteciler yakınlarına kavuştu.

6 aydır tutuklu bulunan 4 gazeteci serbest bırakıldı.

Savcılık tahliye kararına itiraz etti

Gazeteciler hakkında mahkemenin tahliye kararı vermesi ve serbest bırakılmalarının hemen ardından Van Cumhuriyet Savcılığı’nın mahkemenin bu kararına itiraz ettiği ve gazetecilerin yeniden tutuklanmasını istediği öğrenildi.

Yeni1Mecra