Ultra lüks otelde Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘helal’ zirvesi

Cumhurbaşkanlığı, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi ve Discover Events iş birliğinde İstanbul’da ultra lüks bir otelde ‘helal’ zirvesi gerçekleştiriyor.

‘Helal’ zirvesi İstanbul’un ultra lüks bir otelinde gerçekleştirildi

Mustafa Aksoy

Helal ürünlerin bir endüstri oluşturduğu iddia edilen zirvede müslüman olmayanların da helal tüketimi tercih ettikleri vurgulandı.

‘Helal ekonomisi’

Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Zafer Soylu ise helal ekonomisinin global alanda 4 trilyon dolardan fazla bir değere sahip olduğunu belirterek, helal ürünlerin öneminin global ölçekte her geçen gün arttığını söyledi.

‘Helal standartlandırma’

Fotoğraf: AA

Konuya sürdürülebilir helal tedarik zinciri olarak baktıklarını, Müslümanların hassasiyetlerini hesaba katarak Müslüman olmayanların da helali tercih edebildiğini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu bağlamda sağlık, hijyen ve kalite önemli. Burada helal anlamında paydaşlar güçlükler yaşamakta ve helal sertifikalı ürünlere ulaşmakta zorlanmaktadır.”

“Helal ürünlerin sertifikalandırılması ve bunun ortak standartlar bazında yapılması oldukça önemlidir. Bu sertifikaların karşılıklı olarak tanınması ile olacaktır. Biz İslam iş birliği ülkeleri bu sorunları aşmaya çalışıyoruz.”

Zafer Soylu, 2010’dan bu yana SMIIC tarafından standartlar üzerinde çalışma yapıldığını ve ortak sertifikasyon sistemleri konusunda faaliyet gösterdiğini anlatan Soylu, “Aynı zamanda helal sertifikalandırmanın karşılıklı tanınması için SMIIC çatısı altında yapmaya çalışıyoruz. Bütün Müslüman ülkeler olarak helal bağlamında bir araya gelmemiz gerekiyor.” diye konuştu.