Validebağ Gönüllüleri rant projesine karşı çıkıyor

Validebağ Korusu’nun Millet Bahçesi’ne dönüştürülmek istenmesini protesto eden Validebağ Gönüllüleri, korunun ranta açılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Validebağ Gönüllüleri semtlerindeki korunun Millet Bahçesi yapılmasına karşı eylemde

Üsküdar Altunizade’de yer alan Validebağ Korusu’nun Millet Bahçesi’ne dönüştürülmek istenmesi mahalle sakinleri  tarafından oluşturulan Validebağ Gönüllüleri tarafından protesto edildi. Koru önünde bir araya gelen gönüllüler, tepkilerini taşıdıkları “Bu koru milletindir, bahçe değildir” pankartı ve “Susma haykır rant vardır” ve “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları ile gösterdi.

Projeyi İBB çizdi

Validebağ Gönüllüleri’nden Uğurcan Günay tarafından yapılan açıklamada, korunun 4’te 3ünün Mart 2020’de Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce bakım için Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edildiğini söyledi.

Üsküdar Belediyesi’nin 2006 yılından beri koru üzerinde birtakım emelleri olduğunu dile getiren Günay, 2018 yılında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın korunun Millet Bahçesi yapılmasına karar verdiğini, projeyi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) çizdiğini ifade etti.

‘Aklınızdan bile geçirmeyin!’

Günay, bu şekilde ranta açılmak istenen koruyu korumanın kamu kurumları dahil olmak üzere herkesin sorumluluğunda olduğunu vurguladı.  Günay, korunun bakıma ve korunmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, “Çöplerinin toplanması, ağaçlarının bakımının yapılması gerekmektedir. Üsküdar Belediyesi kendi asli görevi olan bu işleri bir kenara bırakıp, üzerine vazife olmayan işlere kalkışmamalıdır. Ne Üsküdar Belediyesi ne başka bir kurum aklından bile geçirmesin. Validebağ hiç kimsenin proje alanı değildir. Halkın doğal sit alanıdır” diye konuştu.

MA / İSTANBUL