Van’da çığ düştü: 5 ölü 7 yaralı 2 kayıp

Van-Bahçesaray karayolunda minibüs ve iş makinesi düşen çığ altında kaldı.

5 kişinin hayatını kaybettiği olayda 7 kişi sağ kurtarılırken çığ altında olduğu tahmin edilen 2 kişi için arama kurtarma çalışması devam ediyor.

Van Bahçesaray karayolunda çığ altında kalan minibüsteki yolcuları arama kurtarma çalışması – AA

Van’dan Bahçesaray ilçesine giden bir yolcu minibüsü ile yol temizleme çalışması yapan bir iş makinesi saat 17.00 sıralarında çığ altında kaldı. Haber verilmesi üzerine çığın altında kalan minibüstekileri arama kurtarma çalışması başlatıldı.

5 kişi hayatını kaybetti

İş makinesinin operatörü Bahattin Karagülle camı kırarak araçtan kendi imkanlarıyla kurtuldu. Ekipler tarafından başlatılan arama kurtarma çalışmasında minibüste bulunan 7 kişi sağ kurtarılırken, 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Sağ kurtarılanlardan biri olay yerinde yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. 5 kişinin hayatını kaybettiği olayda, çığ altında kaldığı tahmin edilen 2 kişi için arama kurtarma çalışması devam ediyor.

Van Bahçesaray karayolunda çığ altında kalan minibüsteki yolcuları arama kurtarma çalışması – AA

Hayatını kaybedenlerden isimleri öğrenilenler şöyle; Saadet Tosun, Muhteber Alav, Kenan Turan ve Narıç Turan. Yaralı kurtarılan 7 kişiden isimleri öğrenilenler şöyle: İş makinesi operatörü Bahattin Karagülle, Fethi Turan, Nezih Turan ve Sadık Türkeş.

‘Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor’

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, yaralıları hastanede ziyaret ettikten sonra gazetecilere açıklamada bulundu. Bilmez, yaralı kurtarılan 7 kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı tedavilerinin kaldırıldıkları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi ile SBÜ Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sürdüğünü belirtti.

Bilmez saat 17.00 sıralarında Van’dan Bahçesaray’a giden yolcu minibüsünün Karabet Tüneline 4 kilometre mesafede bir iş makinasıyla birlikte çığ altında kaldığını belirtti. AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, itfaiye, karayolları ve büyükşehir belediyesi ekiplerinin olay yerine sevk edildiğini ifade eden Bilmez, şunları kaydetti:

“5 kişi sağ kurtarıldı, sonra 4 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı. Daha sonraki çalışmalarda 2 vatandaşımız daha yaralı kurtarıldı ancak biri müdahalelere rağmen olay yerinde hayatını kaybetti. Şu anda 5 vatandaşımız vefat etti, operatörle birlikte sağ kurtarılan 7 yaralımız var. 2 kişinin daha çığ altında olabileceğini değerlendiriyoruz. Bölgede çalışmalar devam ediyor.”

‘Tekrardan çığ tehlikesi oluştu’

Olay yerinde kar ve tipinin etkisini sürdürdüğünü aktaran Bilmez, çığın ardından yağan karın tekrar çığ tehlikesi oluşturduğunu vurguladı.