Vicdani retçi Savda Zürih Havaalanı’nda gözaltında

Vicdani retçi Halil Savda, dün geceden bu yana Zürih Havaalanı’nda tutulduğunu ve mülteci pasaportu ile kimliğine el konulduğunu duyurdu.

Vicdani retçi Halil Savda

Türkiye’de hakkında açılan davalar ve tutuklama kararı nedeniyle bir süre önce Kıbrıs’a iltica eden vicdani retçi ve insan hakları aktivisti Halil Savda, dün akşamdan bu yana İsviçre’deki Zürih Havaalanı’nda tutuluyor. Söz konusu durumu Twitter hesabı üzerinden duyuran Savda, mülteci pasaportu ve kimliğine de el konulduğunu belirtti.

Gerekçe: Kovid-19

Savda, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Zürih Havaalanı’ndayım. Dün gece saat 22’den bu yana Zürih Havaalanı polisi tarafından Kıbrıs Mülteci pasaportum ve kimliğime el konuldu. Bir tür gözaltındayım. İsviçre’ye girmeme izin vermiyorlar. Gerekçe şu:

İsviçre ve AB ülkelerinin güvenliği; Covid 19! SEM-İsviçre’nin yabancılar sekreterliği- 15 Haziran’dan itibaren Şengen ve AB üyesi ülkeleriyle olan seyahat kısıtlamalarını kaldırmıştı. Kıbrıs vatandaşları ve diğer yolcular İsviçre’ye girerken bir engel ile karşılaşmadılar. AB üyesi ülkelerin vatandaşları ve Kıbrıs vatandaşlarının Covid 19’u bulaştırma tehlikesi yok mu? Mülteci pasaportu taşıdığım için ben mi bulaştıracağım? Aynı ülkeden ve aynı uçak ile geldik. Bu düpedüz saçmalıktır!. Zürih Havaalanı’nda 22 saattir alıkonuluyorum. Zürih polisi bu uygulaması ile Cenevre ve Dublin Sözleşmelerini ihlal ediyor. Kendileri de bu ihlalin farkında. Peki neden bu yapılıyor:

Avrupa’da yükselmekte olan yabancı karşıtlarına göz mü kırpılıyorlar. Avukatlarım yarın sabah bu karara itiraz edecekler. İtiraza rağmen bu ayrımcılığa son verilmezse yarın öğlen 13:35 uçağı ile Kıbrıs-Larnaka Havaalanına deport edileceğim.”