WOW – Dünya Kadınlar Festivali ‘Şehirde kadın olmak’ temasıyla İstanbul’da başladı

Kadınları destekleyerek, kadınların karşılaştığı güçlükleri ve daha eşit bir dünya için oluşturdukları çözümleri görünür kılmayı hedefleyen WOW – Dünya Kadınlar Festivali, “Şehirde Kadın Olmak” ana temasıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek.

WOW – Dünya Kadınlar Festivali “Şehir Hayatına Katılım” paneliyle devam ediyor

WOW Vakfı ortaklığında, British Council ve Sabancı Vakfı iş birliği ile İstanbul’da başladı. 5-6-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek festivalde, toplumsal cinsiyetin kadınların hayatlarını nasıl etkilediği “Şehir Hayatına Katılım”, “Şehrin Görünmeyen Yüzü”, “Şehirde Dayanışma” alt temaları çerçevesinde ele alınacak.

Çevrimiçi ortamda gerçekleşen festivalde, sanat ve sivil toplum alanlarından kadınların imza attığı çalışmalara yer verilecek. Kapsayıcı, kesişimsel, adil ve herkese açık bir platform görevi gören festival, kadınların sesini duyurmak için imkân yaratıp yeni fikirlerin doğmasına zemin hazırlayacak.

Sınırları aşan kadınların hikayeleri paylaşılacak

Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve sanatçıların bir araya geleceği ‘WOW Paneller’ bölümünde, festivalin alt temaları ele alınacak. ‘WOW Büyük Fikirler’ bölümünde ise Türkiye’den, engelleri ve sınırları aşan kadınların cesaretlendiren hikayeleri paylaşılacak.

Festivalde farklı disiplinlerdeki kadın sanatçılar da ağırlanacak

Festival, Birleşik Krallık ve Türkiye’den, farklı disiplinlerde çalışan kadın sanatçıları da ağırlayacak. Birleşik Krallık’tan Selector Radyo, Serious Müzik ve MAYK Tiyatrosu iş birlikleri ile Birleşik Krallık’tan davet edilen ve British Council’ın “Kadın Sanatçılar için Kültürde Kadın Gücü Destek Programı” ile Türkiye’den seçilen müzisyen ve gösteri sanatları profesyonellerinin, pandemi koşulları nedeniyle seyirciyle buluşamamış üretimleri, “WOW Sesler” ve “WOW Performans” bölümlerinde yer alacak.

Atölyeler interaktif programla katılımcılarla buluşacak

Pozitif organizasyonuyla gerçekleşecek WOW İstanbul Festivali’nde toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde oluşturulan “WOW Sivil Alan Dayanışma Atölyeleri” çevrimiçi ve interaktif bir program ile katılımcılarla buluşacak.

WOW İstanbul Festivali yayınlarında, simultane Türkçe İşaret Dili çevirisi, Türkçe ve İngilizce altyazı çevirileri ve simultane Türkçe sesli çeviri yapılacak. Festival programına wowistanbul.org linkinden ulaşılabilir.

Festival 6 kıtaya yayılarak 2 milyondan fazla katılımcıya ulaştı

İlk kez 2010 yılında Londra’da WOW Vakfı Kurucusu ve Direktörü Jude Kelly CBE tarafından düzenlenen WOW Dünya Kadınlar Festivali, bugüne dek 6 kıtaya yayılarak, 70’ten fazla festivalle 2 milyondan fazla katılımcıya ulaştı.

İstanbul dışında 7 ülkede daha gerçekleştirilecek

Bu yıl Mart ayında, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla WOW Festivalleri İstanbul dışında Birleşik Krallık, New York, Nepal, Bangladeş, Pakistan, Tayvan ve Batı Avustralya’da da gerçekleşiyor.

WOW Vakfı

WOW – Women of the World, Jude Kelly tarafından 2018’de, global WOW Dünya Kadınlar Festivali hareketini hayata geçirmek amacıyla kuruldu. Festival ilk kez Londra’da 2010’da Kelly tarafından, sanat yönetmeni görevinde bulunduğu Southbank Centre’da, kadın ve kız çocuklarını kutlamak, potansiyellerini kısıtlayan engelleri anlamak için ve karşılaştıkları sorunlara dair farkındalığı artırmak ve bu sorunlara kolektif çözümler geliştirmek amacıyla düzenlendi.

WOW bugüne dek aralarında Avustralya, Brezilya, Çin, Mısır, Finlandiya, Nepal, Nijerya, Pakistan, Sri Lanka, Somali, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerin yer aldığı 6 kıtada; 2 milyondan fazla kadına ulaştı.

2018-2019’da festival Rio de Janeiro, Cardiff, Bangladeş, Beijing, Gana, Londra, Baltimore, Nepal, Norwich ve Exeter’deydi. Haziran 2020’de kadın ve kız çocuklarına odaklanan festival, WOW Global 24 adıyla ilk kez tüm dünyada çevrimiçi düzenlendi. İngiltere’den Nijerya’ya, Pakistan’dan Avustralya’ya COVID-19’un cinsiyet eşitsizliği üzerindeki etkilerini keşfetmek ve Black Lives Matter hareketini desteklemek amacıyla dünyayı dolaştı. WOW – Dünya Kadınlar Vakfı Başkanı Cornwall Düşesi’dir.

Yeni1Mecra