Yargıçlar Sendikası Başkanı hakim Ayşe Sarısı Pehlivan’a ‘sosyal medya’ soruşturması

Yargıçlar Sendikası Başkanı hakim Ayşe Sarısu Pehlivan, “Türküler kimseye zarar vermez. #ibrahimgokcekyasamalıdır” paylaşımını yaptığı için troller tarafından hedef gösterildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu da inceleme, İzmir Başsavcılığı da “örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Ayşe Sarısu Pehlivan

Yargıçlar Sendikası Başkanı ve İzmir hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın sosyal medya paylaşımları nedeniyle Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından hakkında inceleme başlatıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da “örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma başlattığını duyurdu.

Hakim Pehlivan, Grup Yorum üyesi müzisyen İbrahim Gökçek ölüm orucunda iken sosyal medya hesabı twitterdan “Türküler kimseye zarar vermez. #ibrahimgokcekyasamalıdır” mesajını paylaştı. Hakim Pehlivan, çok sayıda trol tarafından HSK, Adalet Bakanı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlar etiketlenerek hedef gösterildi.

Pehlivan, Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek’in vefatından sonra da “Ölüm adın kalleş olsun. #ibrahimgokcek” mesajını paylaştı.

Mesajlar üzerine yüzlerce trol hesaptan HSK, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşlar etiketlenerek şikayetler yapıldı.

‘Ölüler kendini savunamaz’

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan bu hedef göstermeler üzerine “Bir anne, bir kadın dahası bir insan olarak ölümlerden duyduğum üzüntü nedeniyle beni terör sevici yapmak isteyenleri kendi vicdanlarına, Allah’a havale ediyorum. Ölüler kendini savunamaz. Vatan ve millet sevgisi kimsenin tekelinde değildir” mesajını paylaştı.

‘Deniz’in son arzusu içimi yakar’

Pehlivan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarının yıldönümünde ise, “Rodrigonun gitar konçertosunu gözlerim yaşla dolu dinlerim. Denizin son arzusu içimi yakar. #6Mayıs” ve “O’ndan sonra kaç çocuğun adı Deniz oldu. O’nu çocuklarında yaşatmak istedi sayısız anneler, babalar…” yazılı twitleri paylaştığı için “terör sevicilikle” suçlandı.