Matbaa basımını durduran Yeni Yaşam Gazetesi: Bu bir veda değil

Yeni Yaşam Gazetesi koronavirüs salgını nedeniyle matbaa basımını durdurdu.

Gazete, yayınladığı yazıda, “Bu bir veda yazısı değildir. Sağlıklı koşullar oluştuğunda yeniden ve bu kez daha güçlü bir şekilde karşınızda olacağız” dedi.

Gazete internet üzerinden yayınına devam edecek.

Yeni Yaşam Gazetesi, gazetede “Bu bir veda yazısı değil” başlığı ile yayınladıkları yazı ile koronavirüs salgını nedeniyle matbaa basımını durduklarını internet üzerinden yayınlarına devam edeceklerini bildirdi.

’30 yıldır hiç ara vermedi’

“Biz veda yazılarına değil, başlangıç yazılarına alışkınız.” İfadesiyle başlayan yazıda, birkaç istisna hariç neredeyse otuz yıldır özgür basın her kapatıldığında hiç ara vermeden özgür basın emekçilerinin işe koyulduğunu ve her seferinde daha ertesi gün yeni bir doğumun müjdesini verdiği belirtildi.

‘Bu kez sorumluluktan da kaynaklı özel bir durum’

Özgür basın geleneğinin en gurur duyulacak yanının tam da bu ‘süreklilik duygusu’ olduğuna vurgu yapılan yazıda, “Okurlarımız, yer yarılsa ertesi gün gazetelerinin bayilerde olacağından emin oldular. Ancak bu kez, zorunluluktan olduğu kadar sorumluluktan da kaynaklanan çok özel bir durumla karşı karşıyayız. Herkesin bildiği gibi koronavirüs salgını, her geçen gün daha ciddi bir tırmanış gösteriyor.” denildi.

‘Yurttaşların büyük çoğunluğu resmi açıklamalara güven duymuyor’

Daha kötüsünün, yurttaşların büyük çoğunluğunun resmi makam ve açıklamalara güven duymadığı bir belirsizlik ortamında olunduğuna işaret edilen yazıda, “Bu durum bütün yurttaşların yaşam kaygısını daha da artırıyor. Açıkçasını söylemek gerekirse, şu anda halkımızın büyük bölümü gibi bizler de, yaşamlarını ortaya koyarak olağanüstü bir savaş veren sağlık emekçileri dışında hiçbir bilgi kaynağını güvenilir bulmuyoruz.” diye kaydedildi.

Yazıda, bu koşular altında, editörlük, grafik tasarım, teknik işler, matbaa, dağıtım ve mutfak dâhil olmak üzere birçok insanı zorunlu olarak aynı mekânda tutan, onların her gün toplu ulaşım araçlarıyla kuruma gidip geldiği bir çalışma düzenini sürdürmeyi doğru bulmadıkları belirtildi.

‘Çalışma düzenini sürdürmek sorumlu davranış değildir’

Yazının devamında şöyle denildi: “Gönüllü bir ruhla yıllardır özgür basın geleneğine emeğini katan bütün arkadaşlarımızın her biri bizim için çok değerlidir ve onların yaşamını, ailelerini tehlikeye atacak bir çalışma düzenini sürdürmek artık sorumlu bir davranış değildir. Birbirine yoldaşlık ve kader arkadaşlığı bağlarıyla bağlanmış olan bizler, çark dönsün de çalışanlar ne olursa olsun diye düşünen ana akım medya patronlarının anlayışıyla davranamayız.

‘Sağlık koşulları oluşana kadar matbaa baskısına ara veriyoruz’

Yazıda, bugünden itibaren, sağlıklı koşullar oluşana kadar gazetenin matbaa baskısına ara vererek, haberciliği internet sayfaları üzerinden sürdürme kararında oldukları belirtildi. Okurların Yeni Yaşam’ın internet sitesinde bütün haberlerini bulabileceklerinin belirtildiği yazıda, “Ayrıca bu süreçte, sembolik anlamda ve arşiv amacıyla gazetemizin belli sayfalarını PDF formatında hazırlayacak ve yine web sayfamızda yayına vereceğiz.” denildi.

‘Yaşam en kutsal şeydir’

“Kâğıdın kokusundan uzak kalmak kolay değil!” denilen yazıda, ancak yaşamın en kutsal şey olduğuna vurgu yapıldı. Yazının devamında şunlar kaydedildi:

“Gözaltından tutuklamalara kadar her şeyi göze almışızdır, alırız ama kirli bir düzenin büyütüp tırmandırdığı salgın yüzünden bir tek arkadaşımızın bile yaşamının riske girmesine sorumluluk duygumuz izin vermez.

Bu bir veda yazısı değildir dedik; evet, değil. Habercilik açısından halkımızdan zaten hiç kopmayacağız ama Yeni Yaşam basılı gelenekten de kopmayacak. Sağlıklı koşullar oluştuğunda yeniden ve bu kez daha güçlü bir şekilde karşınızda olacağız. Ape Musa’nın çocukları asla veda etmez; bizim asıl işimiz ‘merhaba’dır. O gün gelecek. Biz yeniden kâğıtla tanışacağız, sizler de gazetenizle. Çok uzun sürmeyecek!”