Kaliteli zeytin yağı için üreticilere öneriler

Hasan Akbaş

Kilis Martavan’da Yeşildal Zeytinyağı Fabrikası İşletme Müdürü Mehmet Yıldırım, kaliteli zeytinyağı için “erken hasat”, “dökülen taban zeytinlerinin karıştırılmaması”, “bekletilmeden sıkılması” gibi önerilerde bulunuyor.

İpekyol Kalkınma Ajansı’nın Üniversite, Sanayi ve Toplum İşbirliği Mali Destek Programı’nın Sağlık İçin Organik Zeytinyağı Projesi kapsamında desteklenen Yeşildal Zeytinyağı Fabrikası İşletme Müdürü Mehmet Yıldırım, sağlıklı ve kaliteli zeytinyağı için önerilerde bulundu.

Yıldırım, geçen yıl Akdeniz sineği nedeniyle zeytinlerin kurtlu olduğunu bunun sebebinin de Akdeniz sineğinin yumurtlama dönemi ile bölgedeki ağaçların çiçek açma döneminin aynı döneme denk gelmesinden kaynaklı olduğunu söyledi. Yıldırım, Temmuz ayındaki aşırı sıcaktan dolayı çok sık tutmuş olan zeytin ağaçlarının çiçek döneminde döküldüğünü, verimin yüksek ama rekoltenin düşük olduğunu bildirdi.

“Zeytinyağı kalitesi büyük ölçüde üreticilerin elinde” diyen Yıldırım, bu etkenleri şöyle özetledi:

“En büyük etken ağaç üzerindeki zeytinler ile tabandaki zeytinlerin karıştırılmasıdır. Çünkü olgunlaşarak düşmüş olan zeytin tanelerinin asit oranı çok yüksektir. Vatandaş bunun bilincinde olmadığı için ikisini birbirine karıştırıyor ve asit oranını yükseltmektedir. Bu da zeytinyağının kalitesini düşürmektedir.

Diğeri zeytinler toplanarak çuvallarda istifleniyor ve bekletiliyor olmasıdır. Fermente olayı gerçekleşiyor, bu da zeytinyağının kalitesini olumsuz etkiliyor.

Yeşildal Zeytinyağı Fabrikası İşletme Müdürü Mehmet Yıldırım

Bunun dışında çok geç hasat yapılmasıdır. Özellikle yağmurda, çamurda hasat yapılması, toprak ve çamurla temas eden zeytin tanecikleri yine asit oranını yüksetmekte ve zeytinyağı kalitesini olumsuz etkilemektedir.”

Yıldırım, “Çok kaliteli zeytinyağı almak istiyorsak erken hasat yapmak lazım. Zeytin alacalı olduğu dönemde toplamak gerekiyor. Toplandığı günde fabrikaya getirilip sıkılması gerekiyor. Çuvallarda değil kasalarda getirilmelidir” diye konuştu.