Yolsuzluktan tutuklu memurun soruşturmasına gizlilik

Bingöl’de Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan muhasebe memuru yolsuzluk yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Memurun soruşturmasına gizlilik kararı getirildi.

Memurun Milli Eğitim’de asgari ücretin de altında bir ücretle çalışan “ücretli öğretmenler” ile “usta öğreticiler”den para keserek yolsuzluk yaptığı iddia ediliyor.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün muhasebe memurunun yolsuzluk yaptığı iddiasıyla tutuklandığını ve dosyasına gizlilik kararı getirildiğini bildirdi. Aydemir, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilik yapan eğitimcilerden kesinti yapıldığını kaydetti. Yolsuzluğun 2002’den bu yana sürdüğünü öne süren Aydemir, 2007 yılında aynı memur hakkında soruşturma açıldığını müfettişlerin durumu incelediğini ve müfettiş önerilerinin yerine getirilmediğini ve konumunun dahi değiştirilmediğini bildirdi.

Söz konusu memurun özel işlerinde bile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hesaplarını kullandığı yönünde iddialar bulunduğunu ifade eden Aydemir, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Tutuklu memur hakkında bakanlığın idari soruşturma açıp açmadığını, müfettişlerin ne gibi teklifler getirdiğini soran Aydemir, yolsuzluğun içinde başka kişilerin de olup olmadığı sorusunu yöneltti.

‘Ahlak operasyonu ile ilgisi var mı?’

“Ücretli öğretmenler ile usta öğreticilerden kesilen ücretler iade edilecek mi?” diye soran Aydemir, Milli Eğitim’in hesaplarını yönetme yetkisinin kim tarafından verildiğini sordu. Aydemir, “Bu olayın Bingöl’de yapılan ‘ahlak operasyonu’ ile ilgisi var mıdır?” sorusunu da yöneltti.