Yunanistan: Sınır güvenliğini arttırıyoruz; Başkalarının kararlarına katlanmak zorunda değiliz

Kiryakos Miçotakis

HABER MERKEZİ – Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Suriye’de yaşanan olaylardan Yunanistan’ın sorumluluğu bulunmadığını, ülkesinin başkalarının aldığı kararların sonuçlarına katlanmak zorunda olmadığını belirtti.

Miçotakis, Twitter mesajında, İdlip’te yaşananlardan sonra Yunanistan’ın olası yeni bir mülteci akınına karşı Türkiye ile olan sınırlarındaki güvenliği artırdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Suriye’de yaşanan trajik olaylardan Yunanistan’ın hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır ve başkalarının kararlarının sonuçlarına maruz kalmayacaktır. Türk-Yunan kara ve deniz sınırlarında büyük gruplar halinde önemli sayıda göçmen ve mülteci toplandı ve ülkeye yasa dışı olarak girmeye çalıştılar. Açık olmak istiyorum, Yunanistan’a hiçbir yasa dışı girişe müsamaha gösterilmeyecek. Sınırlarımızın güvenliğini artırıyoruz.”

Öte yandan Yunan basınındaki haberlerde, Yunanistan’ın Evros bölgesindeki Kastanies (Pazarkule) sınır kapısında geçişlerin, Avrupa’ya geçmek üzere Edirne’ye gelen yaklaşık 300 mültecinin tampon bölgeye girmesi nedeniyle geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Diğer yandan Türkiye’den Yunanistan sınırına ulaşan mülteciler sınır kapısını geçtikten sonra Yunanistan sınır kapısında bekleyişe geçti. Ateş yakıp ısınan mülteciler, korku ve endişe içerisinde ne yapacaklarını bilemeden bölgede bekleyişini sürdürürken, Yunanistan tarafından mültecilerin bulunduğu yere gaz fişekleri atıldı.

FOTO GALERİ