Yurttaşın ortak sıkıntısı ‘Geçinemiyoruz’

Yurttaşlar, gıda ürünlerine yapılan zamlardan dert yanarak marketlerde her şeyin çok pahalı olduğunu ve geçinemediklerini belirtti.

Merve Güven

TRT’nin bozuk ürünleri nasıl yiyeceğimizi anlattığı belgeselden, Takvim Gazetesi’nin markette daha az para harcamak için “tok karınla ve çocuksuz” alışverişe çıkılması gibi öğütler verdiği haberden sonra bizler de mikrofonumuzu yurttaşlara uzattık. 

Market fiyatlarını ve kazançlarının 1 aylık gıda alışverişine yetip yetmediğini sorduğumuz yurttaşlardan aldığımız ortak cevap “Geçinemiyoruz, fiyatlar çok pahalı” oldu. 

‘Zamlar dar gelirlileri daha da zorluyor’

Yurttaşlar genel olarak bazı marketlerin fiyatları alabildiğine artırdığı düşüncesini dile getirerek bu durumun dar gelirlileri zor duruma soktuğunu söyledi.

“Geçim sıkıntısını kişiselleştirmemek gerek bana maşım yetse bile sıkıntı çeken büyük bir kesim var.”

‘Fiyatlar her gün zamlanıyor’

Bazı yurttaşlar, cebindeki paranın geçinmeye yetmediğini, market fiyatlarının her geçen gün arttığını ve asgari ücretle kıyaslanınca Türkiye’de geçinmenin zor olduğunu belirtti: “2 ay önce 1 koli yumurta 21 liraydı şimdi 30 lira, her şey aldı başını gitti” 

Bazıları ise marketlerde etiket fiyatıyla kasa fiyatının tutmadığına değinerek “Marketler insanları aldatıyor” dedi.

 ‘Maaşın çoğu mutfak alışverişine gidiyor’

Bazıları ise bir biberi markette 7 liraya bulmanın can sıkıcı olduğunu söyleyerek yağ ve süt fiyatlarındaki artışa dikkat çekti: “Maaşımın büyük bir oranını mutfak masraflarına harcıyorum.”

Cebindeki paranın bir ay değil bir hafta yetmediğinden dert yanan yurttaşlar “Maaşlar çok düşük; fatura, yol, yemek parası çıkınca sana bir şey kalmıyor” diye hayat pahalılığına tepkilerini gösterdi.

‘Fiyat pahalılığından her gün aynı şeyleri yiyoruz’

Öğrenci evinde yaşayan gençler de market fiyatlarındaki zamlardan dert yanarak günlük 30-40 lira harcamaları olduğunu belirtti. Herhangi bir kazançları olmadığını belirten gençler bu durumun kendilerini zora soktuğunu ifade etti:

“Market fiyatları çok fazla; yağa gücümüz yetmiyor. Yumurta, makarna gibi aynı şeyleri yiyoruz hep.”