Yüz yüze eğitim için imza kampanyası başlatıldı

İzmir’de Eğitim Sen, Veli Der, ÖVDER yüz yüze eğitimin başlaması için imza kampanyası başlattı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), Veli Öğrenci Derneği (Veli-Der) ve Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER), salgın nedeniyle iki yıla yakındır öğrencilerin gördüğü uzaktan eğitim sistemine son verilerek, yüz yüze eğitimin başlaması için Karşıyaka çarşı girişinde stant açtı. Stantta okulların açılması için imza kampanyası başlatıldı.

‘Eğitim temel haktır’

Stant alanında konuşan İzmir Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, yüz yüze eğitim için yetkililerin görevini yerine getirmesini isteyerek, “Öğrencilerin en temel ihtiyaçları olan beslenme, sağlık ve eğitim koşulları tüm sorunlarıyla devam ediyor.  Eğitim hakkı pek çok uluslararası belgede diğer insan haklarının en önemlilerinden biri olarak sayılıyor. Eğitimin temel bir insan hakkı olması nedeniyle kamusal sorumluluğu gereği devletin güvencesinde bir ayrım gözetilmeden yapılmış olması gerekir” diye belirtti.

İmza kampanyası

Eğitimin kendi kaderine terk edilecek bir durum olmadığını söyleyen Beyazadam, “Özellikle salgın sürecinde eğitime ayrılan bütçenin yetersizliği, öğretmen atamalarındaki yetmezlikler çocuklarımız adeta kaderlerine mahkum bırakılmaya çalışılmaktadır. Yüz yüze eğitimin derhal başlaması için imza kampanyası başlatıyoruz” dedi.

Beyazadam, yüz yüze eğitim yapılıncaya dek eylemlerin süreceğini de sözlerine ekledi.

MA / İZMİR