Ziya Selçuk: 1 buçuk milyon çocuğun EBA’ya erişim sorunu var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim yılı hazırlıklarına ilişkin açıklama yaptı. 1 buçuk milyon çocuğun EBA’ya erişim sorunu var, dedi.

Bakan Selçuk, “Yapay zekâ temelli bir eğitim içeriği olması bakımından öğrencinin ilgi ve seviyesini ölçen, öğrencinin çalışma hızına göre bölümlerini değiştiren bir zekâ; veya bir öğrencinin bilemediği sorunun hangi konudan kaynaklandığını bulan, ekrana tekrar etmesi gereken konuyu ekrana getiren bir sistem. 1 milyon öğrenci varsa bir milyon ayrı sınav yapabilen bir sistem” diye konuştu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bir araştırma yaptık uzaktan eğitimin süreciyle ilgili. Neyi çok iyi yaptık nerede eksiğimiz var bunu gördük. Bu eksiklikler sadece Türkiye için söz konusu değil. Bütün dünya için canlı sınıf meselesi yepyeni bir durum. Canlı sınıfla ilgili imkanlarımızı başlangıca göre asgari 10-12 kat artırıyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor.”

“Öğretenler odası diye bir kuşak hazırladık. Öğretmen hangi konuda böyle bir dönemde ihtiyaç hissedebilir bunun araştırmasını yaptık. Öğretmen odalarına uzmanları davet ettik.”

Yaklaşık 1 buçuk milyon çocuğun EBA’da erişim sorunu var. Bu çocuklarımıza 17 kitaptan oluşan bir set veriyoruz.”