‘Zulmedenlere karşı yaşamakta ısrarcıyız’

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasına ilişkin Kadıköy’de yapılmak istenen basın açıklamasına polisin müdahalesi sonucu 41 kişi gözaltına alındı.

Daha sonra açıklama yapan kitle zulmedenlere karşı yaşamakta ısrar olduklarını belirterek, herkesi 1 Mayıs günü alanlara davet etti.

1 Mayıs İstanbul Bileşenlerinin 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasına ilişkin Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda gerçekleştireceği basın açıklamasına polis müdahale etti. Toplanan kitleye pandemi gerekçesiyle dağılmaları anonsunu yapan polis, kitlenin dağılmaması üzerine müdahale etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Yaşanan polis müdahalesi ve gözaltılara tepki gösteren çevredeki yurttaşlara da polis müdahale etti.

Kitle Eğitim Sen’e yürüdü

Bu müdahale üzerine sloganlar eşliğinde Kadıköy’de bulanan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 2 No’lu Şube binası önüne yürüyen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Polis ise burada açıklama gerçekleştirdikleri takdirde gözaltı yapacağını söyledi.

Tüm yasaklamalara karşı engelleri tanımayan kitle, dernek binası önünde sloganlar ve alkışlar eşliğinde ablukayı kabul etmediklerini vurguladı. Polisin, müdahale anonsunu yinelemesinin üzerine dernek binasına giren kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘1 Mayıs’ta alanlara’

Basın açıklamasını yapan Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, 1 Mayıs’ın yaklaştığı bugünlerde gerçekleştirilen açıklamalara polisin müdahale ettiğini hatırlatarak “1 Mayıs kutlamalarımız adliye koridorlarında geçer oldu” dedi. Koçak, bugün gözaltına alınanların sayısının 41 olduğunu aktardı. Emekçilere yaşatılanların zulüm olduğunu da ifade eden Koçak, bu zulme ancak emekçilerin dur diyebileceğini belirtti. Koçak, “Dün de, bugün de onlarca arkadaşımız gözaltına alındı. Olanlar emekçilerin, kadınların ablukaya alınmasıdır. Bize alanlar çizerek sınırlara hapsetmek istiyorlar fakat tüm sınırları aşarak mücadelemizi büyütüyoruz” dedi.

Uygulanan zulüm politikaları ile emekçilerin “pandeminin kurbanları” olarak seçildiğinin altını çizen Koçak, zulmedenlere karşı yaşamakta ısrar edeceklerini belirterek herkesi 1 Mayıs’ta alanlara davet etti.

MA / İSTANBUL