10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

FOTO:MA

Ankara’da Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015’te Emek ve Demokrasi mitingine yönelik IŞİD saldırısında yaşamını yitiren 103 kişi katliamın 49’uncu ayında anıldı. Ankara Gar Meydanı’nda düzenlenen anmada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun,  “Her ay buraya gelerek, yapılan katliamı teşhir etmek, katliam silsilesini açığa çıkarmak için alanlarda olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘İnsanlığa karşı suç tartışmasını başlatacağız’

Katliama ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde 21 Kasım’da görülecek olan duruşmayı hatırlatan Coşkun, IŞİD katliamlarını aydınlatabilecek yarım kalan bir ceza dosyası olduğunu belirterek, “16 firari sanığı araştırmak bir yana, hâlâ yargılanan sanıklar konusunda ilk defa firari sanıklar dosyası üzerinden Cumhuriyet tarihinde insanlığa karşı suç tartışması başlatacağız” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 4 yıl önce alınan anıt yapılması kararının hala uygulanmadığını hatırlatan Coşkun, KESK, DİSK, TTB, TMMOB ile 10 Ekim Derneği’nin birlikte yürüttüğü uluslararası bir yarışma sürecini başlattıklarını, teknik şartları ve bir takım teknik işlemleri hali hazırda bittiğini belirterek 6 ay içerisinde anıtın tamamlanacağını söyledi.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı (MA)