112 Acil Servis’inde 44 sağlık çalışanın ek ödemeleri kesildi

Diyarbakır’da 112 Acil Servis’inde görev yapan 44 sağlık çalışanın ek ödemelerinin kesildiğini belirten SES Diyarbakır Şube Sekreteri Eyüp Ay, iş yükleri iki kat artarken verilmeyen ek ödemelerin sağlık çalışanlarını demoralize ettiğini söyledi.

SES Diyarbakır Şube Sekreteri Eyüp Ay

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Sekreteri Eyüp Ay, ek ödemeleri verilmeyen 112 Acil Servisinde görev yapan 44 sağlık çalışanın kendilerine başvurduğunu ifade etti. Ay, sağlık çalışanlarının “Nöbet defteri neden doldurulmamış, neden vakaya itiraz ettin, neden sorguladın, neden diğer ekibin bölgesine girmedin” gibi sudan sebeplerle cezalandırıldığını dile getirdi. 

‘Sağlık çalışanlarının sadece yüzde 30’u performanstan yararlanabiliyor’

Diyarbakır’da pandemi ilan edilen hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarının da sadece yüzde 30’unun ancak performanstan yaralanabildiğine işaret eden Ay, “Herhalde idareciler o koltuklarda fazladan iki saat oturabilmek için durumu kendi lehlerine çevirerek, emekçilerin haklarını gasp ediyorlar” dedi.

‘Hakkımız olan ücretleri alamıyoruz’

Kamuoyunda oluşturulan algının aksine sağlık çalışanlarına vaat edilen ücretlerin verilmediğini belirten Ay, “Hakkımız olan ücretleri alamıyoruz. Bu süreçte eksik personelle çok iş yaptırılmaya çalışılıyor. İş yükümüz iki kat artmasına rağmen aldığımız ücretler performanslar kesilmeye başladı. Ekonomik krizin etkisi var tabi. Ancak bu süreçte sağlığa bütçe ayrılmayacaksa hangi süreçte ayrılacak?” diye sordu.

‘Grev kararı almayı düşünmeye başladık’

Pandeminin başında 17 bin sağlık çalışanı atamasının yapıldığını ancak bu rakamın yeterli olmadığını dile getiren Ay, şunları ifade etti:

“Bakanlık sürekli daha fazla atama yapılacağını dillendirse de bir türlü iş yükümüz azalmadı. Gerçekten tükenme noktasına geldik. Yerel idarecilerin bu tavırları bizi daha fazla tüketip, psikolojik olarak çökertiyor. Bunu kabul etmeyeceğiz. Eylemlerimize devam edeceğiz. Biz bu süreçte iş bırakmayı doğru bulmadığımız için iş bırakmadık ama maalesef idareciler bize başka bir yol bırakmıyorlar. Sağlık emekçileri olarak grev kararı almayı düşünmeye başladık.” 

‘Biz ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz’

Sağlık Bakanlığı’na çağrı yapan Ay, “Bir an önce atamaların yapılmasını ve sağlık emekçilerinin iş yükünün azaltılmasını istiyoruz. İkinci çağrımız; yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalışmak istemiyoruz. Performansla çalışan emekçiler olmak istemiyoruz. Biz ek ödeme değil, tek ödeme istiyoruz.” dedi.

Kamu kurumlarında her ay ne kadar maaş alacağını bilmeyen tek meslek grubunun sağlıkçılar olduğuna vurgu yapan Ay, şunları ifade etti:

“Yıllardır SES olarak performans sistemine karşıydık. Çünkü hastaneler ticarethane değil, bizler de tüccar değiliz. Dolayısıyla yarış atları değiliz. Performansımıza göre bize ücret vermesinler. Biz zaten iş ve meslek etiğini bilen bir iş ortamında çalışmaktayız. Dolayısıyla tek istediğimiz şartların düzeltilmesidir.”

MA – DİYARBAKIR