‘200 IŞİD’li yakalandı 100 IŞİD’li öldürüldü’

Irak’ın Kerkük kentinin güneyinde, IŞİD’e yönelik son 3 ayda düzenlenen operasyonlarda yaklaşık 200 IŞİD’linin yakalandığı 100 IŞİD’linin öldürüldüğü belirtildi.

Irak’ın Kerkük kenti Fotoğraf: Arşiv- AA

Yaptığı tarih, doğa ve insan katliamları ile bilinen IŞİD, Haziran 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

Bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen IŞİD’in özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.

‘200 IŞİD’li yakalandı 100 IŞİD’li öldürüldü’

Irak’ın Kerkük kentinde Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, kentin güneyinde yürütülen IŞİD operasyonlarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Harbiye, “Son 3 ayda gerçekleştirilen operasyonlarda 200 terörist yakalandı” diyerek, özellikle son beş aydır Kerkük’ün güneyindeki IŞİD’lilere yönelik operasyonlarını artırdıklarını söyledi.

‘Operasyonlar devam edecek’

Harbiye, operasyonlarda yaklaşık 100 IŞİD’linin ise öldürüldüğü bilgisini verdi. Harbiye, IŞİD’lilerin en çok bulunduğu kentin batısında yer alan Hemrin dağları, güneydeki Eş-Şay, Zegetun ve Abu Hanacir vadileri gibi bölgelerde operasyonların devam edeceğini kaydetti.

Kaynak: AA