40 firmadan 24’üne maske satışında ‘fahiş fiyat’ cezası

CHP’li Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Pekcan, maske satışında yaşanan fahiş fiyat artışı gerekçesiyle denetlenen 40 firmadan 24’üne idari para cezası uygulandığını belirtti.

Bakan Pekcan, uygunsuz üretim yapan firmaların sayısını ise açıklamadı. 

Fotoğraf: AA

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ücretli maske üretimi ve satışı yapan firmalar ile haksız fiyat artışına ilişkin soru önergesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yanıt verdi. Bakan Pekcan, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklik ile üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarını engellemek ve gerekli hallerde idari para cezası kararı almak amacıyla “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu” oluşturulduğunu belirtti.

‘40 firma denetlendi, 24’ü ceza aldı’

Pekcan, oluşturulan Kurul tarafından maske satışında yaşanan fahiş fiyat artışının tespiti kapsamında 40 firmanın incelemeye alındığını belirterek, bu firmalardan fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 24 firmaya idari para cezası uygulandığını ifade etti. 

Pekcan, Gürer’in soru önergesinde yer alan diğer istatistiksel bilgilere ise yanıt vermedi. 

‘Uygunsuz üretim yapan firmaların sayısını açıklamadı’

Pekcan’ın verdiği yanıtı değerlendiren CHP’li Gürer, Pekcan’ın fahiş fiyatla ilgili idari para cezası uygulanan firmaların sayısını açıkladığını ancak uygunsuz maske üretimi yapan firmalarla ilgili verileri açıklamadığını belirtti. Gürer, şunları kaydetti:

“Fahiş fiyat uygulamasıyla ilgili ceza alan firmalar sadece Bakanlığın saptamış oldukları firmalardır. Bir de bakanlığın tespit edemediği firmalar yok mu? Ayrıca maskelerin virüse karşı koruyup korumadığı üretimin yanı sıra alanda da temin edilip incelenmeli ve denetlenmeli.”

Gürer, maske, mesafe ve temizlik ölçülerine genel olarak uyulmasına rağmen virüsün bu kadar artış göstermesinin altında, uygunsuz maske üretiminin etkisi olabileceğinin de dikkate alınarak gerekli girişimlerde bulunulması gerektiğini söyledi. CHP’li Gürer, önergede şu soruların yanıtlanmasını istemişti:

  • Ücretli maske üretimi yapan firma sayısı kaçtır? Ücretli maske satışı sürecinde toplam satılan maske sayısı kaçtır? 
  • Pandemi başından beri yurttaşların satın aldığı maskelere ödediği bedel toplam olarak ne kadardır?
  • Pandemi sürecinde zorunlu kullanım ürünü olan maskelerin satışında haksız fiyat artışı nedeniyle hakkında yasal işlem başlatılan firma sayısı kaçtır?
  • Pandemi sürecinde maske ihracatı miktarımız ve elde edilen ihracat bedeli ne kadardır?
  • Maske ihracatı yaptığımız ülkeler hangileridir?”

Yeni1Mecra