65 yaş üstü yurttaşlar dışarı çıkıp yürüyüş yaptı

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 6 saatliğine kaldırılan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, dışarıda çıktı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 12.00-18.00 saatlerinde sokağa çıkmalarına izin verilen 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olanlar, Ankara’daki park ve bahçelerde gezdi.

Vatandaşlar, güneşli havanın tadını çıkardı. Bazıları spor yaparak, bazıları da sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle boş kalan yollarda yürüyerek zaman geçirdi. Kimi vatandaşlar evcil hayvanlarını gezdirdi, tek başına sokağa çıkmakta zorluk yaşayanlara ise refakatçileri eşlik etti. 

Park ve bahçelerin çevresinde önlem alan polis ekipleri, sosyal mesafe kuralına uyulması konusunda vatandaşları uyardı.

Kısıtlamanın ardından ilk defa izinle 10 Mayıs’ta dışarı çıkabilen 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların, ikinci kez sokağa çıktıkları bugün de maske taktığı ve tedbir kurallarına uyduğu görüldü.

Antalya’da hava 40 dereceyi aştı

Mayıs ayı sıcaklıklarında 91 yılın en yüksek derecesine ulaşılan Antalya’da, geçen haftaya göre daha az sayıda yaşlının dışarıya çıktığı görüldü.

Sıcaklığın 40 dereceyi aştığı kentte bazı yaşlılar, şemsiye ve şapkalarıyla sokaklarda yürüyüş yaptı bazıları ise ağaçların altındaki banklarda oturarak denizi seyretti.

Muğla’da da bir hafta sonra dışarı çıkan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlar, sokaklarda yürüyüş yapıp parklarda oturdu. Polis ekipleri ve bekçiler yoğunluk olan bölgelerde vatandaşları sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı.

İstanbul’da da 65 yaş üstü yurttaşlar sokaklara çıktı, yürüyüş yaptı. Kronik sağlık sorunu olanlar da refakatçısı ile dışarı çıktı.