8 yıldır mobbinge karşı sesini duyurmaya çalışıyor

Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay tarafından 8 yıldır taciz ve mobbinge maruz kaldığını öne süren Olcay Umut Senem, “Şikayetlerim dikkate alınmadı. Artık birileri sesimi duysun” dedi.

Doğanay ise hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek “İftira” olduğunu öne sürdü.

Olcay Umut Senem

Ali Haydar Çelebi

Olcay Umut Senem daimi işçi olarak 8 yıl önce “Torba Yasa” kapsamında 7 kişi ile birlikte Kars Belediyesi’nden Kars Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne görevlendirildi. Çalıştığı günden bu yana Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay’ın arkadaşlık isteğini kabul etmediği için sözlü tacizine, hakaret ve tehditlerine maruz kaldığını öne sürdü. 2016 yılından itibaren meme kanseri teşhisi konulan ve tedavisi için geldiği Ankara’da Senem ile görüştük.

‘Odasına girip çıkarken korkmaya başladım’

8 yıldır Doğanay’a karşı mücadele ettiğini belirten Senem, şöyle konuştu: “Kültür Müdürlüğünde çalışmaya başladığım ilk günlerde Doğanay beni sekreterinin yanına alarak ‘Çaylarımı ve evrakları sen getireceksin’ dedi. Ben adamın tavırlarından rahatsız oldum. Ve burada çalışamayacağımı söyledim. Ancak ‘hayır olmaz’ dedi.”

Doğanay’ın odasına girip çıkarken çok korkmaya başladığını belirten Senem, “Bir gün beni zorla öpmeye çalıştı. Ben artık iyice anladım ki bu adam beni çok rahatsız edecek ve sorunlar yaşayacağım.” iddiasında bulundu.

‘Kimseye anlatamadım’

Yaşadıklarını ilk başlarda kimseye anlatamadığını belirten Senem, “Bir kadın olarak bunu kimseye anlatamadım. Çünkü benim bir oğlum var, ailem var, çevrem var. Bu durumu anlatamıyordum. Mahkemeye gitsen delil istiyor, şahit istiyor, bunu nasıl anlatabilirsiniz ki? Sonra bir arkadaşıma anlattım. Hemen akla Savcılık geliyor. Ama olmuyor. Bir avukat arkadaşımla görüştüm. ‘Kazanamayız’ dedi.” diye kaydetti.

‘Tacizlerine karşı geldiğim için temizlik işine verildim’

Doğanay’ın tacizlerine karşı geldiği için 3 defa görev yerinin değiştirilerek “Sürgün” edildiğini belirten Senem, “Devam eden sözlü tacizlerine karşı geldiğim için benimle uğraşmaya devam etti. Beni temizlik işine verdi. ‘Tamam temizlik yaparım’ dedim yeter ki benden uzak dursun.” diye konuştu. Senem, “Doğanay bana ‘Valilik Bakanlık beni dinler seni dinlerler mi?’ diyordu. ‘İşten attırırım seni’ diyordu. İşimden olurum diye sesim çıkmıyordu.” dedi.

‘Kültür Müdürlüğü’nün her katında çalıştırıldım’

Tacizlerin daha sonra mobbinge dönüştüğünü belirten Senem, “Her gün yerimi değiştiriyordu. Kurumdaki şube müdürü, şef kimsenin sesi çıkmıyordu. Kültür ve Turizm Müdürlüğü 7 katlı. Her katında ayrı ayrı çalıştırıldım.” dedi.

2016 yılında meme kanseri teşhisi konulduğunda hastalığının dördüncü evresinde olduğunu öğrendiğini belirten Senem, Kars’ta onkoloji bölümü olmaması nedeniyle tedavisini sürdürebilmek için Ankara’ya gidip geldiğini belirtti. Kanserin karaciğerine yayıldığını söyleyen Senem, 15 gün önce tekrar ameliyat olduğunu ifade etti.

‘Tedavim devam ederken görev yerim değiştirildi’

Geçici görevlendirme yazısı

Tedavisi devam ederken 9 Ekim 2019 tarihinde Müze Müdürlüğü’ne geçici görevlendirmesinin yapıldığını belirten Senem, bir hafta önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na durumu dilekçe ile ilettiğini söyledi. Senem, “Halka açık, daha kolay mikrop kapacağımı biliyordum. Öyle de oldu. Tekrar mikrop kaptım. Kimsem yok, yaşamak istiyorum, bir oğlum var benim. Şimdi de beni şehir dışına yollamaya çalışıyorlar. Maddi hiçbir gücüm kalmadı artık.” dedi.

‘Bakanlık telefonla aradı’

Bugün telefonla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından arandığını belirten Senem, Bakanlığın şikayetlerine ilişkin Teftiş Kurulu’nun Kars’a giderek incelemede bulunacağını kendisine bildirdiğini ifade etti.

‘Ben artık dur diyemiyorum’

Senem, son olarak şunları söyledi: “Kanser tedavisi görüyorum. En azından insanlar bazı gerçekleri görsünler ve buna dur desinler. Ben artık buna dur diyemiyorum. Türkiye’de kadına bakış açısının ne kadar olumsuz yönde olduğunu, nasıl olduğunu kelimelerle ne kadar anlatmış olsak dahi yetersiz kalır. Ben de o kadınlardan birisiyim.”

Doğanay iddialara ‘İftira’ dedi

İddialarla ilgili görüştüğümüz Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, kendisine iftira atıldığını öne sürerek, konu ile ilgili kendisinin de şikayette bulunduğunu belirtti.

Yine iddialarla ilgili bir girişimde bulunup bulunmayacaklarına ilişkin aradığımız Öz Büro İş Sendikası’ndan Alper Gökçek ise, Senem ile ilgili ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

ANKARA