Rize’deki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 6’ya yükseldi

Rize’de şiddetli yağışa bağlı oluşan sel ve heyelanlar nedeniyle ölü sayısı 6’ya yükseldi, kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada; 13 Temmuz’da başlayıp 14 Temmuz’da akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağışlar sonucu merkez, Güneysu ve Çayeli ilçeleri başta olmak üzere il genelindeki yerleşim birimlerinde çok sayıda heyelan ve taşkın meydana geldiği anımsatıldı.

Açıklamada, Meteorolojiden alınan bilgiye göre metrekareye Güneysu ilçesinde 213,6, Çayeli Madenli’de 188,2, Çayeli ilçe merkezinde 150,4, Andon’da 134 kilogram yağış düştüğüne işaret edildi.

6 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Açıklamada, arama kurtarma kapsamında kayıp 8 kişiyi arama çalışmalarının 4 noktada gerçekleştirildiği belirtildi. Dün akşamdan itibaren 6 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, kayıp 2 kişiyi arama çalışmalarının 2 noktada sürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, Muradiye beldesinde yapılan arama kurtarma çalışmaları sonucunda cansız bedenine ulaşılan kişilerin Hacere ve Cemal Mert, aranan kişinin ise İzzet Sarıhasan olduğu ifade edildi. Güneysu Asmalıırmak köyünde kayıp olduğu bildirilen Adem Yanık’ın da cansız bedenine ulaşıldığı kaydedildi.

Arama çalışmaları devam ediyor

Açıklamaya göre; Güneysu Ballıdere köyünde kayıp olduğu bildirilen Aynur, Mustafa ve Ayşe Karaali’nin cansız bedenlerine ulaşıldı. Güneysu Tepebaşı köyünde kayıp olduğu bildirilen Hasan Arıcı’yı arama çalışmaları ise devam ediyor. Arama çalışmaları bölgeye ulaşan 120 personelle devam ediyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığının 30 gemi personeli, 1 sahil güvenlik gemisi ve 5 dalıcıyla Taşlıdere mevkisinde çalıştığı ifade edilen açıklamada, AFAD’a bağlı il müdürlüklerinden 29 dalgıç ile Emniyet Genel Müdürlüğünden 10 dalgıcın görevlendirildiği de kaydedildi.

AA – RİZE