ABD Senatosu 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı

ABD tarihinin en büyük ekonomik yardım paketi olan 880 sayfalık tasarı Temsilciler Meclisinde oylandı.

Tasarının onaylanması için ABD Başkanı Trump’a gönderilmesi bekleniyor.

Tasarıda, nakdi yardım, işçi çıkarmaması için firmalara kaynak, işletmelere teşvik fonu ve okul borçlarının ertelenmesi gibi teşvikler yer alıyor.

ABD Senatosu – Arşiv – AA

ABD Senatosu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ve salgın nedeniyle zarara uğrayan vatandaş ve işletmecilerin sübvanse edilmesi için sunulan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketine onay verdi. Tasarı, günlerdir süren müzakere sürecinde içindeki bazı maddeler sebebiyle Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında gerginlik yarattı. Ancak tasarı bu kez oylamaya katılan 96 senatörün tümünden destek gördü.

ABD’nin en büyük ekonomik yardım paketi

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; 880 sayfalık tasarı ABD’nin en büyük ekonomik yardım paketi olarak tarihe geçti. Tasarının en kısa sürede Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanarak imzalanması için ABD Başkanı Donald Trump’a gönderilmesi bekleniyor.

Maske, solunum cihazı gibi ekipman tedariği yer alıyor

Tasarıda, toplum sağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedariği yer alıyor. Tasarıda ayrıca ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeler ve gelir kaybı yaşayan vatandaşlara kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor.

Bir defaya mahsus nakit yardımı

Buna göre, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus bin 200 dolar nakit yardım yapılması kararlaştırılırken, küçük ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül’e kadar ertelenmesi isteniyor.

İşçi çıkarmaması için firmalara kaynak

Tasarıda ayrıca büyük ölçekli firmalara işçi çıkarmaması, çalışanların özlük haklarında geriye gitmemesi veya üretimlerini başka ülkelere kaydırmaması için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması öngörülüyor.

ABD’de ölü sayısı bini aştı

Washington – AA

ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının en etkili olduğu ülkelerden biri haline geldi. ABD’de Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, yaklaşık 12 saat önce 55 bin 238 olan koronavirüs vaka sayısı 13 bin 334 artarak 68 bin 572’ye ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 236 artarak bin 38’e yükseldi.

ABD, virüsün bulaştığı kişi sayısı bakımından dünya genelinde 81 bin 667 vaka ile Çin ve 74 bin 386 vaka ile İtalya’nın ardından 3. sırada yer alıyor. Ülkede New York eyaleti 33 bin 6 vaka ve 366 ölü sayısı ile ABD’de salgının en fazla etkili olduğu eyaletlerin başında geliyor.