ABD’de ‘ulusal acil durum’ ilan edildi

ABD Başkanı Trump, koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde “Ulusal acil durum” ilan ederek, “Herkes virüs taşıyıcısı olabilir. Önümüzdeki 8 hafta oldukça önemli” dedi.

Trump, salgına karşı ek önlemler arasında ücretsiz Covid-19 testi yasa tasarısına destek vereceğini açıkladı.

ABD’de yolcu gemilerinin limanlardan ayrılması da 30 gün askıya alındı.

ABD Başkanı Donald Trump

ABD genelinde son güncellemelere göre yeni tip koronavirüs (Covid-19) taşıyan vaka sayısı bin 700’ü geçerken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 41’e ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump, ülkede etkisini artıran salgına ilişkin Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

50 milyar dolara kadar acil durum fonu erişime açılacak

ABD’nin aldığı erken önlemler nedeniyle virüsün daha da yayılmasının önüne geçtiklerini belirten Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) virüsün yeni kriz merkezinin Avrupa olduğunu açıkladığına da işaret etti. “Resmi olarak ulusal acil durum ilan ediyorum. Bunlar çok önemli 2 büyük kelime.” diyen Trump, 50 milyar dolara kadar acil durum fonunun erişime açılacağını kaydetti.

İngiltere de seyahat yasağı listesine girebilir

Virüs ile ilgili şu anda farklı bir safhaya geçtiklerini ifade eden Trump, ulusal acil durum kararını da bu nedenle aldıklarını vurguladı. Trump, bazı Avrupa ülkeleri ile seyahati yasaklamanın da isabetli bir karar olduğunu belirterek, “Kolektif bir eylem, ortak fedakarlık ve ulusal kararlılıkla virüs tehdidinin üstesinden geleceğiz.” diye konuştu. Avrupa’ya seyahat yasağı listesinde yer almayan İngiltere’de de vakaların arttığına işaret eden Trump, “İlerleyen dönemde İngiltere’yi de bu listeye alabiliriz.” dedi.

Hastanelerin acil durum planı devreye sokulacak

Tüm eyaletlerin “acil durum operasyon merkezleri” kuracağını kaydeden Trump, “Ülkedeki tüm hastaneleri acil durum hazırlık planlarını devreye sokmaya ve böylece her yerdeki Amerikanların ihtiyacını karşılamaya çağırıyorum.” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da koronavirüs salgınına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuştu

Testlerin sayısı artırılacak

New York başta olmak üzere eyaletler ile de yakından çalıştıklarını kaydeden Trump, Sağlık Bakanı Alex Azar’a verdiği yetki ile sağlık çalışanları ve hastanelere de virüs ile mücadelede maksimum esneklik tanındığını söyledi. Trump, vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerine ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırmaya çalışacaklarını kaydederek, testlerin de sayısını artıracaklarını belirtti.

‘Gelecek hafta 1.4 milyon test hazır olacak’

Testler konusunda özel sektör ile de yeni ortaklıklar kurulduğunu belirten Trump, şöyle konuştu: “Bu sayede virüs için test kapasitemizi artıracağız ve hızlandıracağız. Ancak herkesin gidip test yaptırmasını istemiyoruz yalnızca belirli semptomlar varsa test yaptırın. Gelecek hafta sonuna kadar 1,4 milyon test hazır olacak, bunların 500 bini hafta başında hazır bulunacak. Bu testler belirli yerlere dağıtılacak ve bunları pazar gecesi duyuracağız.”

‘5 milyon test bir ay içinde hazır olacak’

Trump, 5 milyon testin de 1 ay içinde hazır olacağını ve yol üstü test merkezleri kuracaklarını ancak bu kadar teste gerek olup olmadığı konusunda şüpheli olduğunu kaydetti. Piyasadaki test azlığı nedeniyle sık sık eleştirilen Trump, “Ben bu konuda sorumluluk almıyorum.” ifadesini kullandı.

‘Önümüzdeki 8 hafta önemli’

Önlem almanın önemini konuşması sırasında sık sık vurgulayan Trump, “Herkes virüs taşıyıcısı olabilir. Önümüzdeki 8 hafta oldukça önemli.” uyarısını yaptı. Trump, “Herkesin test yaptırması tamamen gereksiz. Bu günler de geçecek ve biz daha da güçlü olacağız. Bu süreçten çok şey öğrendik.” diye konuştu.

‘Büyük ihtimalle testi yaptıracağım’

Geçen hafta Florida’da bir araya geldiği Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun İletişim Sekreterinde Covid-19 çıkması ve Bolsonaro’nun da virüs iddiaları ile gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine, “Ben endişeli değilim. Herhangi bir hastalık belirtim yok. Zaten Brezilya Devlet Başkanının da testi negatif çıkmış.” dedi.

Yakın çevresindeki virüs vakaları nedeniyle test yaptırıp yaptırmayacağı tartışılan Trump, “Büyük ihtimalle virüs testi yaptıracağım. Şu anda bir program üzerine çalışıyoruz.” diye konuştu.

Ücretsiz Covid-19 testi yasa tasarısına destek

Trump basın toplantısının ardından twitter hesabından alınan ilave önlemler hakkında açıklama yaptı. Demokratların sunduğu Covid-19’a yönelik bazı tedbirleri içeren ve bugün Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylanması planlanan yasa tasarısına ilişkin Trump, “Temsilciler Meclisindeki 6201 sayılı yasa tasarısını tamamen destekliyorum.” dedi.

Söz konusu tasarının ücretsiz Covid-19 testleri, ücretli hastalık izni gibi konuları kapsadığına dikkati çeken Trump, “Hazine ve Çalışma Bakanlarına, küçük işletmelerin durumdan etkilenmemesi için esneklik sağlayan düzenlemeler hazırlamaları talimatı verdim.” bilgisini paylaştı.

Kongredeki tüm Demokrat ve Cumhuriyetçileri bu yasa tasarısına “evet” oyu vermeye çağıran Trump, “Amerikan ailelerinin sağlığını ve iyiliğini her zaman ilk sıraya koyacağım. Bu tasarının bir an önce Kongreden geçip, benim masama gelmesini ve tasarıyı imzalamayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

Yolcu gemilerinin limanlardan ayrılması 30 gün askıya alındı

Trump, yeni bir adım daha attıklarını Twitter hesabından duyurdu. Trump, mesajında, “Kruvaziyer hatları Carnival, Royal Caribbean, Norwegiar ve MSC, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere tüm dış bağlantılı yolcu gemilerinin limanlardan ayrılmasının askıya alınması konusunda mutabık kaldı. Bu çok önemli ve büyük bir endüstri, öyle de olmaya devam edecek.” dedi.

Covid-19 salgınının tüm dünyada etkili olmasının ardından bazı yolcu gemilerinde de virüs vakalarına rastlanmış, İtalya, Japonya ve ABD’de bazı gemiler karantinaya alınmıştı.

AA – WASHINGTON