Adana’da tarım arazileri su altında kaldı

Adana’da etkili olan sağanak nedeniyle tarım arazileri su altında kaldı. Yağış nedeniyle çiftçiler tarlalarına giremedi.

HABER MERKEZİ – Adana’da dün akşamdan bu yana etkili olan sağanak nedeniyle soğan, buğday tarlaları ile narenciye bahçeleri su altında kaldı.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ilçede su altında kalan arazileri inceledi. Doğan, meteorolojiden aldıkları bilgiye göre, yağışların hafta sonuna kadar devam edeceğinin tahmin edildiğini dile getirdi. Dün gece saat 22.00’den bu yana metrekareye 117 kilogram yağış düştüğünü belirten Doğan, “Bugünden sonra yağış etkisini azaltacak. Şu an soğan, buğday tarlaları ile narenciye bahçeleri sular altında kaldı.” dedi.

‘Çiftçiler tarlalarına giremiyor’

Doğan, bu kadar yağış beklemediklerini kaydederek, şu an çiftçilerin yoğun yağış nedeniyle tarlalarına giremediğini ifade etti. Doğan, tarım arazilerinin olduğu bölgedeki yollarda arazi araçlarıyla dahi belirli bir yere kadar gidebildiklerini aktardı.

Asıl zararın yağışın bitmesinin ardından anlaşılabileceğini belirten Doğan, şöyle konuştu: “Ekili tarlalarda zarar olacaktır. Narenciyede ise limonun hasadı yapıldığı içi zarar olmayacaktır. Diğer hasadı yapılacak greyfurt, portakal ve mandalinada ise aşırı su dolan bahçeler de zarar görebilir. Yağış nedeniyle drenaj kanallarındaki sular taşarak ekili arazilere doldu. Şu an tüm ekili araziler sular altında diyebiliriz.”

AA – ADANA