Afganistan’da 3 kadın gazeteci katledildi

Afganistan’da bir özel kanalda çalışan Sadida Sadat, Shahnaz Roufi ve Mursal Waheedi isimli üç kadın gazeteci silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. 

Enikas televizyonunda çalışan üç kadın gazeteci silahlı saldırıyla katledildi.

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde bir özel kanalda çalışan Sadida Sadat, Shahnaz Roufi ve Mursal Waheedi isimli üç kadın gazeteci silahlı saldırıya uğradı.

Nangarhar Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Farid Han, Enikas televizyon kanalında çalışan 3 kadının Nangarhar’ın merkezi Celalabad şehrinde kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğradığını söyledi. Han, saldırıda 3 kadının yaşamını yitirdiğini, saldırganın bölgeden kaçtığını belirtti.

Enikas televizyonundan yapılan açıklamada da öldürülen kadınların televizyon kanalının seslendirme bölümünde çalıştığı açıklandı.

Taliban sorumlu tutuldu, IŞİD üstlendi

Afganistan hükümeti de saldırıdan Taliban’ı sorumlu tuttu. Cumhurbaşkanı Eşref Gani yaptığı açıklamada, Taliban’ın böyle saldırılar yaparak vahşet ortamı yaratmaya ve cumhuriyeti savunmak için yükselen sesleri susturmaya çalıştığını belirtti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise saldırıyla bağlantılarının bulunmadığını öne sürdü. IŞİD’den yapılan açıklamada ise üç kadının kendileri tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Afganistan’da 4 ayda 5 gazeteci öldürüldü

Öte yandan Aralık 2020’de de aynı televizyon kanalında çalışan kadın gazeteci Malalai Meyvand, uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. 

Gazeteciler Koruma Kurumu’nca yapılan bir araştırmaya göre ise, ülke genelinde son 4 ayda 5 gazeteci öldürüldü.

Afganistan, RSF’nin 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 122. sırada yer alıyor.

MA