Afyon’da Kürt işçilere inşaattaki ‘toz’ gerekçesiyle saldırı: 1 ölü 2 yaralı

Afyonkarahisar’ın Dinar İlçesinde inşaatta çalışan Kürt işçilerle “binalarına toz gittiği” gerekçesiyle yan binadan gelerek tartışan Ömer A.’nın, silahla ateş etmesi sonucu işçilerden Özkan Tokay (21) hayatını kaybetti.

Van’ın Erciş ve Çaldıran ilçelerinden Dinar İlçesi’ne giderek inşaatta çalışan işçiler dün akşam saat 19.30 sıralarında saldırıya uğradı. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Stadyum Mahallesi Tarla Sokağı’nda yapımı devam eden inşaatın yanı başındaki binaya “toz gittiği” gerekçesiyle binadaki bir aile inşaat işçilerinin yanına giderek tartıştı.

Silahla ateş eden şüpheli Ömer A. kaçtı

Çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Binada oturanlardan Ömer A’nın (40) silahla ateş etmesi sonucu işçilerden Özkan Tokay (21) ve Emrah Özsaliç (28) yaralandı. Yaralılardan Özkan T, kaldırıldığı Dinar Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti, Emrah Özsaliç ise Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Şüpheli Ömer A.’nın saldırının ardından kaçtığı, yakalanması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

‘Özkan Tokay birden fazla kurşunla katlediliyor’

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, saldırıya ilişkin twitter hesabından Tokay ailesinin anlattıklarını aktardı. Sarısaç, şunları ifade etti:

“Tokay ailesinin aktardığına göre; Antalya’da inşaatta çalışmak üzere Van-Ercişli ve Çaldıranlı Kürt işçiler oradaki işleri bitiyor ve yaklaşık bir hafta önce Afyon’a başka bir inşaat işi için geçiyorlar. Burada çalışırken, yan binadan gelen birileri tartışmaya başlayıp belinden çektiği silahla Fırat Tokay’ın kafasına silah dipçiğiyle birden çok defa vurup yaralıyor. Kardeşi Fırat Tokay’ın dövülmesine müdahale etmek isteyen Özkan Tokay birden fazla kurşunla katlediliyor.”

‘4 işçiye de ateş açıldı’

Van’ın Çaldıran İlçesi’nden olan işçilerden Emrah Özsaliç’in de yaralandığını aktaran Sarısaç, “Diğer 4 Kürt işçiye de ateş açılıyor fakat onlar herhangi bir yara almıyorlar.” diye kaydetti.

‘Aileler Tatvan’dan geri dönmek zorunda kaldı’

Olayı duyan aile bireyleri ve akrabaların Afyon’a gitmeye çalıştığını belirten Sarısaç, şu iddiaları aktardı: “Ancak Afyon Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ve savcısı ‘gelin gerekli belgeleri imzalayın ve cenazenizi alın gidi zaten Afyon’a kimliğinde Van yazan kimse alınmayacak boşuna uğraşmayın’ deniyor. Cenazesini almaya Van’dan gitmeye çalışan Özkan Tokay’ın babası ve akrabaları Tatvan’dan geri dönmek zorunda kaldı.”

Sosyal medya twitterda da söz konusu saldırı “#AfyondaKürtİşçilereSaldırı” etiketiyle ilk sırada gündem oldu.