Ağır hasta mahpus Sabri Kaya’nın durumu Bakan Gül’e soruldu

HDP Milletvekili Hatimoğulları, yoğun bakımda olan hükümlü Sabri Kaya’nın bir ayı aşkın süredir hayati önemde olan ilacının hapishane idaresi tarafından temin edilmediği iddiasının araştırılması için soruşturma başlatılıp başlatılmadığını Bakan Gül’e sordu.

Hatimoğulları, koronavirüs salgının yayıldığı bugünlerde Kaya ve diğer hasta mahpusların bir an önce tahliye edilmesini istedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, hükümlü Sabri Kaya’nın durumuna ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yazılı olarak yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Hatimoğulları, önergenin gerekçesinde müebbet hapis cezası alan Sabri Kaya’nın 2010 yılından beri Osmaniye T Tipi 2 Nolu hapishanesinde kaldığını belirtti.

‘Kaya’nın 10’u geçen kronik hastalığı var’

Kaya’nın ağır hasta mahpuslar arasında olduğunu belirten Hatimoğulları, “Kaya’nın kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, şeker hastalığı, mide de gastrit ve ülser yaralarının olması, astım hastalığı, kolestrol, tansiyon, kemik erimesi, alzhemir başlangıcı gibi 10’u geçen kronik hastalığı vardır.” diye kaydetti.

‘Bir aydır ilacı verilmedi’

Kaya’nın 2013’te ve 2016’da iki kez açık kalp ameliyatı olduğunu belirten Hatimoğulları, Kaya’nın yaklaşık 1 aydır kanın pıhtı olmasına engel olan ‘cuamadin’ adlı ilacın kendisine temin edilmemesi nedeni ile 25 Mart’ta kalp krizi geçirdiğinin aktarıldığını belirtti. belirtti.

‘Kaya hastanede yoğun bakımda’

Kaya’nın şu an Osmaniye Devlet Hastanesinin yoğun bakımında olduğuna vurgu yapan Hatimoğulları, “Sabri Kaya, kalp krizi ile birlikte beyin kanaması da geçirmiş ve beyninde bir damar tıkanmıştır. Kalp krizi ve beyin kanamasının yanı sıra Karaciğer enzimleri yüksek çıkmış ve şu an ciğerleri de su toplamış durumdadır.” diye kaydetti.

‘Kaya ve hasta mahpuslar bir an önce tahliye edilmeli’

Hatimoğulları şunları kaydetti: “İddia edilen hayati önemdeki ilacının temin edilmemesi, rutin kontrollerin yapılmaması, gerekli tedavinin sağlanmaması ve kötü hapishane koşullarının Sabri Kaya’nın hastalıklarının daha da ilerlemesine ve hatta ölümcül bir sonuca sebep olabileceği bu gidişat kaygı vericidir. Korona virüs salgını ile yüz yüze olduğumuz bugünlerde Sabri Kaya ve hasta mahpusların tümü bir an önce tahliye edilmelidir.” Hatimoğulları önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. 2013 yılında yapılan ilk kalp ameliyatının ardından infazı 3 ay ertelenen Sabri Kaya’nın, hapishane koşullarına geri döndükten sonra sağlık durumu kötüleşmiştir. Ardından ağır hasta mahpus Sabri Kaya’nın ciddi sağlık sorunlarının artması nedeni ile yapılan infaz erteleme başvuruları neden reddedilmiştir?
  2. Yaklaşık bir ayı aşkın süredir, Sabri Kaya için hayati önemde olan “cuamadin” ilacının hapishane idaresi tarafından temin edilmediği, temin edilmesi için uğraşılmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddianın araştırılması için Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış mıdır?
  3. Koronavirüsü salgını üzerine önlemler alınan bugünlerde özellikle hasta mahpusların acilen tahliye edilmesi amacıyla Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?
  4. Hapishanenin sağlıksız ve hijyenden uzak koşulları; rutin sağlık kontrollerine götürülmeme, gerekli tedavinin yapılmaması iddialarını araştırmak üzere soruşturma yapılmış mıdır? Hapishanelerdeki bu koşullar hangi sıklıkla denetlenmektedir?
  5. Anayasal bir hak olan ve tedavilerinin hapishanedeki bu koşullarda mümkün olunmadığı durumda, dışarıda tedavi görmeyi öngören yasa uygulanmamaktadır. Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 8 yılda devlet koruması altında bulunan 2 bin 300 mahpusun yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşmıştı. Bu konuda gerekli önlemleri almak için Bakanlığınızca çalışmalar yapılacak mıdır?