Ağır hasta tutuklu Lütfi Koç’un infazının ertelenmesi çağrısı

Felç kalma riski bulunan ağır hasta tutuklu Lütfi Koç, tahliye edilmesi talebiyle yaptığı tüm başvurularının sonuçsuz kaldığını bildirdi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Koç’un acil olarak tedavilerinin sağlanması ve infazının ertelenmesi çağrısında bulundu.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 345’inci haftasında hasta tutukluların durumuna dikkat çekmeye devam etti. Pandemi nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılan basın toplantısında konuşan İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Lütfi Koç’un gönderdiği mektupta yer alan bilgileri paylaştı.

‘Felç kalma riski var’

Koç’un 22 aydır cezaevinde olduğunu belirten Çevirmen, şunları aktardı: “Beyninde iki adet kist tespit edilmiş, başı dahil vücudunun sol tarafından komple felç geçirmektedir. İzmir Katip Çelebi Devlet Hastanesi sağlık heyetine başvurmuş ve 8 ay sürmüş. Karar verecekleri gün ‘3 ay daha takip edeceğiz’ denilmiş, ertesi hafta apar topar Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevine sevk edilmiştir. 1-2 hafta içinde Afyon Devlet Hastanesi sağlık heyetine başvurmuş ancak olumsuz yanıt verilmiştir. Yüzüne karşı ‘sen birkaç kez felç geçirmişsin, bitmiş artık geçirmiyorsun’ denilmiş. Halbuki 1 senedir sürekli felçler geçiriyor.”

Nöroloji doktorlarının Koç’un hastalığına dair “Bunun bir tedavisi yok, felç kalma riskin var” dediğini aktaran Çevirmen, şöyle devam etti:

“Fakat bunun raporlara yansımadığını, daha sonra çekilen beyin MR raporunda beynindeki kist lezyonlarının büyüdüğünün görüldüğünü, felçlerinin devam ettiğini, cezaevinde felç olacağının kesin olduğunu, kafasının içinde çok anormal, kuvvetli elektrik çarpmaları olduğunu, istem dışı idrar kaçırdığını, istem dışı ağzından tükürükler geldiğini, ne yapacağını şaşırır vaziyette olduğunu da aktarmıştır.” 

Tahliye talepli başvurular sonuçsuz kaldı

Koç’un hastalıklarından dolayı aylar önce hem Yargıtay’a hem de tutuklama kararını veren İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talepli dilekçe yazdığını söyleyen Çevirmen, fakat iki kurumdan da yanıt alamadığını ifade etti. 

AYM, alt mahkemelere başvuru istedi

Koç’a, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yazdığı dilekçeye gelen cevapta ise “Durumunuzun acil olduğu anlaşılmış olup öncelikle alt mahkemelere başvurulması” gerektiğinin söylendiğini belirten Çevirmen, ancak alt mahkemelerden de bir cevap gelmediğine vurgu yaptı.

Çevirmen, Koç’un iki hafta sonra yine acil sağlık sorunları nedeniyle her türlü denetimli şartları ile tahliye talebini Afyonkarahisar İnfaz Hakimliğine ilettiğini belirterek, hakimliğin durumun Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığının konusu olduğu için yazıyı oraya gönderdiklerini yine yazıyla ilettiğini aktardı.

Koç’un karnında teşhisi konulmamış, hiç geçmeyen bir şişkinliğin olduğunu da aktaran Çevirmen, Koç için “Cezaevinde her an felç kalma riski bulunmakta” dedi.

‘Görme ve duyma engelli oğluyla bir yıldan fazladır görüşemedi’

Koç’un bir yıldan fazladır yüzde 100 engelli olan 6 yaşındaki oğlunu göremediğini de belirten Çevirmen, şunları ifade etti:

“Koç gönderdiği mektupta oğlunu ikamet yerleri olan İzmir’den daha önce bulunduğu Menemen Cezaevine çok zor getirebildiklerini, Afyon’a getirilmesinin imkansız olduğunu, bu durumu Adalet Bakanlığına yazdığını ve İzmir’e sevk talep ettiğini, ayrıca oğlunun gözleri görmediği ve kulakları duymadığı için tek iletişim yollarının temas olduğunu, bu nedenle alınacak koronavirüs tedbirleriyle birlikte 10 dakika bile olsa açık görüş yaptırılmasını istediğini, iki aydır bir cevap gelmediğini ve zaten de gelmeyeceğini düşündüğünü de ifade etmiştir.”

İnfazın ertelenmesi çağrısı

Koç’un ağır ve yaşamını tehdit eden hastalıkları nedeniyle acil olarak tetkik ve tedavilerinin sağlanması gerektiğini belirten Çevirmen, “Yaşamsal risk taşıması nedeniyle heyet raporları aldırılarak infazının ertelenmesi hususunda çalışma yapılması, bu süreç zarfında da yüzde 100 engelli oğlunu görebilmesi için ailesinin ikamet etmiş olduğu ilde bulunan bir cezaevine sevk edilmesi acil olarak sağlanmalıdır.” çağrısında bulundu.

MA – ANKARA