Erdoğdu: Vatandaş artık enflasyonu kendi şartları ile ölçüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, “TÜİK’in vatandaş nezdinde inandırıcılığı kalmayalı uzun süre oldu. Vatandaş artık enflasyonu kendi yaşadığı şartlar ile ölçüyor.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Erdoğdu, enflasyonun mayıs ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşerek aylık yüzde 1,36, yıllık yüzde 11,39’a yükseldiğini belirtti. 

‘Vatandaşlar gerçek enflasyonu görüyor’

Resmi rakamların bu oranları söylemesine karşın, vatandaşın yüz yüze kaldığı enflasyon oranlarının bu rakamlardan çok büyük olduğunu herkesin yaşayarak gördüğünü ifade eden Erdoğdu, vatandaşların marketlere girip birkaç rafa bakarak gerçek enflasyonun ne olduğunu gördüğünü kaydetti.

‘TÜİK rakamlarının vatandaş için bir anlamı yok’

TÜİK’in açıkladığı rakamların vatandaş için artık bir anlamı olmadığını belirten Erdoğdu, “TÜİK’in vatandaş nezdinde inandırıcılığı kalmayalı uzun süre oldu. Vatandaş artık enflasyonu kendi yaşadığı şartlar ile ölçüyor.” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğdu, şunları kaydetti:

“Ülkede, hiçbir dönemde yaşamadığı kadar yeni para basımına tanık oluyoruz. Piyasada dolaşan paranın neredeyse 3’te 1’i yeni basılmış para. İlk defa bu kadar kısa bir sürede bu kadar yüklü bir para basımı gerçekleşiyor. Belli ki bu yaz bu şekilde geçecek. Bu kadar hızlı artıştan tedirgin olmak lazım. Bu, daha yukarıda bir enflasyon ve daha yüksek bir kamu borç stoku demek.”

Merkez Bankası’nın bilanço genişlemesi ile talebi artıran kredi genişlemesinin enflasyonu artırmaya devam edeceğine işaret eden Erdoğdu, “Tüm bunları alt alta koyduğumuzda uzun sürecek bir çift haneli enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya kalacağız.” diye kaydetti.

AA – ANKARA