AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi başlıyor

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi için partililer, Ankara Spor Salonu’na alınmaya başlandı.

Kongre için 11 partiye davetiye gönderilirken, HDP, DEVA ve Gelecek Partisine davetiye gönderilmedi.

Kongre dolayısıyla partililer, sabahın erken saatlerinden itibaren salonun önünde toplandı. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Salon çevresi, bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Kongreye katılacaklar için güvenlik noktaları oluşturuldu. Partililer, güvenlik noktalarında detaylı üst aramasından geçirildikten sonra alana alınmaya başlandı.

Salona giremeyen partililerin de kongreyi takip edebilmeleri için dışarıya dev ekranlar kuruldu. Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar yer aldı.

Güvenlik önlemleri

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevik kuvvet, güvenlik şube, terör, trafik ve özel harekat ekipleri başta olmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğünün tüm birimlerinden çok sayıda polis, kongre nedeniyle görev yapıyor.

3 partiye davetiye gönderilmedi

Öte yandan AK Parti tarafından, kongre için CHP, MHP, İYİ Parti, BBP, SP, DP, DSP, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Anavatan Partisi, Hür Dava Partisi olmak üzere 11 partiye davetiye gönderildi. HDP, DEVA ve Gelecek Partisi ise davet edilmedi. Kongreye, 11 siyasi partinin temsilcileri katıldı.

Kongre programı

Kongrenin açılış konuşmasını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir yapacak. Divan Başkanının konuşmasının ardından tanıtım filmi izlenecek. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından sırasıyla AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin faaliyet raporunu takdim edecek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz gelir-gider ve kesin hesabı aktaracak.

Bütçenin ibra edilmesinin ardından kongrede yapılacak tüzük değişikliği görüşülecek. Seçimlerin sonrasında ise Erdoğan’ın teşekkür konuşması yapması bekleniyor.