AKP’nin ekonomiye ilişkin ‘torba teklifi’ Bütçe Komisyonunda

AK Parti Milletvekillerinin ekonomiye ilişkin hazırladığı ‘Torba teklif’ Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

HDP Milletvekili Paylan, kanun tekliflerinin milletvekillerince hazırlanmadığını belirterek, “AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yasa tekliflerini saraydan alıp getiriyor” dedi.

AK Partili milletvekillerinin hazırladığı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı. Komisyon, AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı.

CHP’li Kuşoğlu: Milletvekilleri bilgilendirilmiyor

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, usule ilişkin söz alarak, milletvekillerinin kanun tekliflerine ilişkin detaylı bilgilendirilmediğini, kendilerine tekliflere yönelik etki analizi sunulmadığını ve “siyaseten sorumlular komisyonda bulunmadığı için sorularına yanıt alamadıklarını” söyledi.

HDP’li Paylan: Muş yasa teklifini saraydan alıp getiriyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bürokratların sadece AK Partili milletvekilleriyle görüştüğüne işaret ederek, “Bize de haber verin nerede buluştuğunuzu. Biz de gelelim, milletin taleplerini dile getirelim.” dedi. Kanun tekliflerinin, milletvekillerince hazırlanmadığını söyleyen Paylan, “AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yasa tekliflerini saraydan alıp getiriyor.” diye konuştu. Paylan, Meclis’in depremi gündemine alması gerekirken bunu yapmadığına vurgu yaptı.

MHP’li Kalaycı: İçtüzük yeniden hazırlanmalı

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, kanun tekliflerine yönelik etki analizi hazırlanmamasının Meclis’te yıllardır görülen bir eksiklik olduğunu belirterek, bunun çözümünün siyasi parti gruplarının bir araya gelerek içtüzüğü yeniden düzenlemesiyle mümkün olabileceğini belirtti.

Elvan ve Paylan arasında tartışma

Komisyon Başkanı Elvan, HDP’li Paylan’ın depremle ilgili sözlerine ilişkin, depreme yönelik görüşmelerin Plan ve Bütçe Komisyonunda değil, Genel Kurul’da yapılabileceğini belirtti. Bu sırada Elvan ile Paylan arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Konuşmasında, kanun tekliflerine yönelik etki analizi hazırlanması konusunda bir düzenleme bulunmadığına işaret eden Elvan, Meclis’te grubu bulunan partilerin bu konuda bir düzenleme yapmasını önerdi.

Elvan, milletvekillerinin kanun tekliflerini bürokratlarla bir araya gelerek, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının taleplerini dinleyerek hazırladıklarını, ayrıca Komisyon üyelerinin Meclis Başkanlığına sunulan teklifler konusunda detaylı olarak bilgilendirildiğini savundu.