Akşener: AKP milletin yanında 14 ay duramadı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 19 yıldır milletin AKP’yi sırtında taşıdığını ancak AKP’nin pandemi sürecinde milletin yanında 14 ay duramadığını söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Meral Akşener, Türkiye ve dünya gündemindeki siyasi değişimlere dikkat çekerek Erdoğan’ın ve AKP iktidarının iç ve dış politikada birçok konuda tutarsızlık gösterdiğini söyledi.

Akşener’den koltukta kalma benzetmesi

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına değinen ve Binyamin Netanyahu’yu Erdoğan’a benzeten Akşener, “Siyasi rakiplerini baltalamak ve bu şekilde koltuğunu koruyabilmek için, gözünü kırpmadan, sivillerin ve çocukların hayatlarına kast etmekten geri durmadı.

İsrailli Arap partileri de, yaşananlara tepki olarak koalisyon görüşmelerinden çekildi.

Savaş tüccarları kazandı. Koltuk meraklıları kazandı. Değişim istemeyen statükocular kazandı. İsrail’de yaşayan Araplar kaybetti. Gazze’deki siviller, kadınlar ve çocuklar kaybetti.

İsrail demokrasisi kaybetti” diye konuştu.

‘İsrail’e kürsüden tiratlar, sahne ardından 6 milyar dolarlık anlaşmalar’

İsrail’in saldırılarına karşın ise Türkiye’den caydırıcı bir adım atılmadığı gibi bağımlı ilişkilerin de devam ettiğine değinerek, kürsülerden bol miktarda tarih tiratları yapıldığını ancak uygulamada adım atılmadığını vurguladı: “Mesela, İsrail ile aramızda, 6 milyar doları aşan ticari ilişkiler var. Bu ilişkiler askıya alınmadı. Kürecik Radar Üssü kapatılmadı.”

“Kürsüden sallamayı liderlik sananların devri artık bitiyor” diyen Akşener, Erdoğan’a seslenerek “Filistin için çok şey yapıyormuş gibi görünme çabanızı, artık kimse yemiyor.

Liderlik, hamasetle değil, icraatla olur. Boş konuşmayı bırakıp, gerekeni yapacaksın.

Tabii bunu yaparken de, korkmayacaksın, dik duracaksın, İsrail’e yaptığın gideri, Çin’e de yapabileceksin” dedi.

‘19 Mayıs’taki adımı kalkınma ile atacağız’

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutlayan Akşener, “Bugün de zor bir dönemden geçiyoruz. Tıpkı 1919’da olduğu gibi bugün de o ilk adımı atacak cesarete sahip olmalı ve o umudu taşımalıyız. Biz de bugün, güçlü, zengin ve mutlu bir Türkiye hedefiyle o ilk kalkınma adımını atacağız” diye seslendi. 

‘İktidar milletinin 14 ay yanında duramadı’

AKP’nin “ben yaptım oldu” anlayışı yüzünden halkın zor günler yaşadığını ifade eden Akşener, pandeminin başından bu yana bilim insanlarının dinlenmediğini halkın ise yarı açlık, yarı toklukla baş başa bırakıldığını söyledi. Akşener, “Pandeminin başından bu yana, iktidarın türlü yalanlarıyla oyalanıp, hastalanmamak için, ölmemek için çabalıyoruz. El alem aşıları bitirip, normale dönmeye başlamış, bizim daha 13 ayımız var” diyerek aşılanan 15 milyon vatandaşın hala ikinci doz aşısının yapılmadığına dikkat çekti.

‘Helalliği 5 maaşlı danışmanlarında iste’

AKP’yi 19 yıl iktidar yapan milletin 14 ay yanında durulmadığını belirten Akşener, “İnsanlarımız hayatta kalma mücadelesi verirken, bu ülkede çaresiz kalan babalar intihar ederken, iktidardakiler, yüzsüzce gökyüzüne bakıp ıslık çalıyorlar ve her zaman olduğu gibi   milletimizi değil, eşi, dostu, yandaşı tercih ediyorlar. Bunca haramın ortasında, bir de utanmadan milletinden helallik isteyecek kadar yüzsüz” dedi ve helalliğin beş müteahhitten, atanan aile üyelerinden ve 5 maaşlı danışmanlardan istenmesi tavsiyesinde bulundu. Akşener, halktan helallik isteniyorsa sandığın kurulup seçim yapılması gerektiğini söyledi.

‘Yolsuzlukta Afrika ülkelerinin de gerisindeyiz’

AKP hükümetinin 19 yıl önce yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla mücadele etmek için geldiğini belirten Akşener, “Şimdi ise yolsuzlukta Botsvana, Ruanda, Namibya ve Gana gibi ülkelerden, daha gerideyiz. Memurun, işçinin, emeklinin aldığı para yetmiyor. Orta gelir tuzağının üzerinden atlayıp zengin olacaktık, fakirlik kapanına düştük. Evi, arabayı, telefonu geçtim, markette sepeti, pazarda fileyi doldurmak bile, hiç bu kadar zor olmamıştı. Halkına yönelik yasakların ise doyasıya yaşandığı bir Türkiye ile karşı karşıyayız” dedi. Akşener, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş bir parlamenter sistemle Türkiye’yi düze çıkaracaklarını dile getirdi.

Yeni1Mecra