Akşener: Çirkin dilinizi de kirli ellerinizi de kadınların üzerinden çekin artık

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, devleti yönetenlerin “Kadın üzerinden siyaset yapma” hastalığının topluma yansımış son halini “Başak Demirtaş’ı hedef alan ahlaksızlığında gördük” dedi.

Akşener, “Yeter artık! Çirkin dilinizi de, kirli ellerinizi de, kadınların üzerinden çekin artık.” diye belirtti.

İktidara ekonomi politikaları üzerinden yüklenen Akşener, “Damadının ekonomi programları sanal ama; Mutfaktaki yangın gerçek. TÜİK’in rakamları sanal ama; Atanamayan öğretmenler gerçek.” şeklinde konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında gündemdeki gelişmelere ilişkin konuştu. Akşener, sözlerine Bingöl’de yaşanan deprem için başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini illetti. 1 Haziran itibariyle alınan normalleşme kararı hakkında, “Dikkat edin, normale dönüş süreci, hastalığa dönüş süreci haline gelmesin.” dediğini hatırlatan Akşener, hafta boyunca gelen verilerin herkesi endişelendirdiğini söyledi.

‘İktidarın siyasi saiklerle söylediği rahatlatan sözlerine kulak asmayalım’

Covid-19’dan iyileşen hasta sayısının altına düşmüş olan vaka sayısının yeniden ikiye katlandığına işaret eden Akşener, “Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum; Tehlike geçmiş değil. Görüyoruz ki, ipin ucunu bıraktığımızda, risk çabucak artıyor. İşte bu nedenle, kararlı olalım, tedbiri elden bırakmayalım. İktidarın, siyasi saiklerle söylediği, rahatlatan sözlerine kulak asmayalım.” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’nun tedirgin bir şekilde uyardığına vurgu yapan Akşener, “Bu uyarılara uyalım ki, büyük bir mücadele veren sağlık ordumuzun emekleri boşa gitmesin. Kendimizi, sevdiklerimiz için korumaya devam edelim.” dedi.

‘Çirkin dilinizi de çirkin ellerinizi de kadınların üzerinden çekin’

Türkiye’yi ve milleti tehdit eden felaketlerin yalnızca doğal afetler veya salgınlar olmadığını ifade eden Akşener, “Bu ahlaki bozulmanın tezahürlerinden biri olan, bugün devleti yönetenlerin, çeyrek asırdır bir türlü kurtulamadığı ‘Kadın üzerinden siyaset yapma’ hastalığı en pespaye, en alçakça ve en haysiyetsiz şekilde, maalesef toplumumuza da yansıyor.” dedi.

Buna son örneği olarak Başak Demirtaş’ı hedef alan paylaşımlarda gördüklerini belirten Akşener, şöyle konuştu:

“Bunun son örneğini, bu seviyesizliği takip etmeyi meziyet sanan bir kendini bilmezin, sosyal medyadan Başak Demirtaş’ı hedef alan ahlaksızlığında gördük. Bu ahlaksızlık, işine geldi mi kadının iffetinden dem vurup, İcap ettiğinde, kadınlarımıza yönelik her tür alçaklığa yol veren, bir çürümüş zihniyetin ürünüdür. Türkiye’nin namuslu, haysiyetli insanları adına, bir kez de buradan sesleniyorum: Yeter artık! Çirkin dilinizi de, kirli ellerinizi de, kadınların üzerinden çekin artık. Kadın bedeni üzerinden siyaset yapmaya, son verin artık.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

‘Türkiye troller konusuna özne olmuş oldu’

Geçen hafta Twitterin engellediği hesaplara değinen Akşener, “Bu bu kirli zihniyetin, sosyal medyada ifşa oluşuna şahit olduk. Twitter, yayınladığı bir bildiriyle, Türkiye’de siyasi amaçla kullanılan, 7 bin 340 adet troll, yani sahte hesabı kapattığını açıkladı. Türkiye, Rusya ve Çin’le birlikte, sosyal medyadaki her tür çirkinliğin sebebi olan ‘Troller’ konusuna, özne olmuş oldu… Yani Türkiye, yeni bir konuda, yine Sayın Erdoğan ve ekibi sayesinde, uluslararası toplumda rezil edildi.” şeklinde konuştu.

‘Trollerin ikinci görevi bizlere sövmek’

Bu troll hesapların birinci görevinin “Sayın Erdoğan’ı övmek, ikinci görevleri de bizlere sövmek” olduğunu söyleyen Akşener, “Bu şekilde akıllarınca sosyal medyada propaganda yapıyorlar. İktidardakilerin yönetim anlayışına bakın…” diye konuştu. Akşener, “Şimdi de geçmiş, yavuz hırsız misali bu ahlaksızlığı savunuyorsun… Ayıptır, ayıp…” diye konuştu.

‘Troller sanal ama EYT’liler, mutfaktaki yangın gerçek’

Trollerden artık kimsenin korkmadığını belirten Akşener, “Damadının masallarına da artık kimse inanmıyor. Çünkü senin trollerin sanal ama; 3 bin 600 ek gösterge bekleyenler, EYT’liler gerçek. Damadının ekonomi programları sanal ama; Mutfaktaki yangın gerçek. TÜİK’in rakamları sanal ama; Atanamayan öğretmenler gerçek. Saray’dan gördüğün uçan Türkiye sanal ama; işsiz milyonlarca gencimiz, geçinemeyen vatandaşımız gerçek.” dedi. Akşener, “aziz milletim” diyerek, “Bu sahtekarlığın hesabını sorun. Sandığı beklemeyin.” dedi.

‘İstifa kirli itirafı ortadan kaldırmaz’

AK Parti Medya ve Tanıtım Sorumlusu Başkan Yardımcısının canlı yayında 18 yıllık AK Parti iktidarına ışık tutan bir itirafta bulunduğunu belirten Akşener, “Ne dedi o genç yönetici? ‘FETÖ’cülerle kol kola girdik, çünkü kadrolarımız yoktu. Biz de, FETÖ’cülerle-Kemalistleri birbirine kırdırmak suretiyle yol aldık.’ Aynen böyle dedi. İstifa etmesi, görevden alınması, bu kirli itirafı ortadan kaldırmaz.” diye konuştu.

‘Tencere her hükümeti sallar’

İktidarın suni gündem yarattığını belirten Akşener, “Ama unutuyorlar ki, ‘Tencere her hükümeti sallar.’ İşte o nedenle istedikleri kadar uğraşsınlar, başaramayacaklar. Çünkü artık milletimizin bu suni gündemlere karnı tok. Çünkü insanımızın karnı aç. Çünkü esnafımızın cebinde para yok. Çünkü gençlerimiz işsiz. AK Parti’ye oy verenin durumu da aynı, İYİ Parti’ye oy verenin de durumu aynı. Yıllardır AK Parti’yi ayakta tutan vatandaşlarımız da, artık gerçeği görüyor.” şeklinde konuştu.

‘Gerçekler istatistik yalanlarla gizlenemiyor’

Türkiye’nin gerçeklerinin istatistik yalanlarla gizlenemediğini ifade eden Akşener, “Son bir yılda işsiz kalan 1 milyon 200 bin vatandaşım, gerçeği en acı şekilde yaşıyor.” dedi. Akşener, iktidara TÜİK, Halk Bank ve Vakıfbank’a yaptığı atamalar üzerinden yüklendi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştirerek konuşmasına devam eden Akşener, “Vakit kaybetmeden, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi inşa etmek, yaralarımızı bir an önce sarmak zorundayız. Bu sistem, işsizlik getirdi, açlık getirdi, adaletsizlik getirdi.” dedi.

‘Esnaf Türkiye’nin aynasıdır’

Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’nin yarı yolda bıraktıklarından birinin de esnaflar olduğunu söyleyen Akşener, esnafın derdini milletin kürsüsünden duyurması için kürsüyü Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven’e bıraktı. Güven, esnafın sorunlarını dile getirdi.

Daha sonra Akşener de, esnafın sorunlarını ve çözüm önerileriyle konuşmasına devam etti. Esnafın Türkiye’nin aynası olduğunu belirten Akşener, “Ekonomi iyiye mi gidiyor, kötüye mi gidiyor, esnafın durumundan anlarsınız.” diye kaydetti. Akşener, Türkiye’de 1,8 milyon esnaf olduğunu, bunun 329 bininin perakende satış yaptığını, 127 bin işyerinin gıda hizmeti sağladığını belirtti.

‘Esnafın içine düştüğü dar boğaz 20 milyona yakın vatandaşımızı etkiliyor’

Üç ay boyunca kapalı kalan bu işletmelerin çoğu açılmış olsa da, salgından önceki cirolarının yarısını bile yapamadığına dikkat çeken Akşener, “Çalışanları ve ailelerini de hesaba kattığınızda, esnafımızın içine düştüğü darboğaz, 20 milyona yakın vatandaşımızı etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Ticaret Bakanı’nın 1 Haziran itibari ile 606 bin 545 esnaf ve sanatkâra “Esnaf Destek Paketi” kapsamında, Halkbank kaynaklarından 15 milyar 35 milyon lira tutarında kredi kullandırıldığını açıkladığını hatırlatan Akşener, “Bu, her üç esnafımızdan biri, salgın sürecinde ilave borç yükü altına girmiş demek.” diye belirtti.

İktidara seslenen Akşener, esnafla ilgili şu önerilerini yineledi:

“Küçük işletmelere ve esnafımıza, çalışan başına 10 bin lira tutarında, en az bir yılı faizsiz ve ödemesi bir yıl sonra başlayacak şekilde, 36 aylık işletme kredisini, ‘can suyu’ olarak verin. Yanında 3 kişi çalışan bir berber esnafımız, 30 bin lirayı, 7 kişi çalıştıran bir restoran sahibi, 70 bin lirayı hemen bugün alsın ve işyerini açık tutabilmek için kullansın. Nakit akışına destek olmak amacıyla, Bağkur ödemelerine, en az 3 aylık muafiyet getirin, bu ödemeleri devlet yapsın. Esnafımızın 2020 Mart ayından itibaren, yıl sonuna kadarki bütün vergi ve SGK ödemeleri, Ocak 2021’den başlamak ve vade farksız 24 ayda ödenmek üzere, yapılandırılsın. Buna, elektrik su ve doğalgaz faturaları da dâhil edilsin.”