Akşener’den AKP’li Zengin’e: Zihniyetiniz batsın

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, AKP Grup Başkanvekili Zengin’in ‘çıplak arama’ açıklamasının “ibretlik” olduğunu belirterek, “Kadın haklarını içine sindiremeyen erkekler yetmedi, bir de seninle mi uğraşacağız? Zihniyetiniz batsın.” dedi.

Akşener, ayrıca AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki’nin HDP seçmenlerine yönelik bedduasını da “Utançla hatırlanacak bir terbiyesizliktir.” şeklinde değerlendirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Akşener, konuşmasına AKP Genel Başkanvekili Özlem Zengin’in Meclis Genel Kurulu’nda tepki çeken “çıplak arama” açıklamasına değinerek başladı. Akşener, bugünlerde AKP’nin üst düzey kadrolarının millete tepeden bakan “o çirkin tavırlarını”, insanları sürekli kutuplaştıran o kirli zihniyetlerini teker teker dışa vurmaya devam ettiğini belirtti.

‘Gerçekten ibretlik’

Akşener, Zengin’e şu eleştirilerde bulundu: “Bir AK Parti milletvekili, üstelik de kadın bir milletvekili çıktı AK Parti’ye göre onurlu kadının tarifini yaptı. Tacize, tecavüze, utanmazlığa maruz kalan kadınlar için, utanmadan, ‘Onurlu kadın bir sene beklemez, ertesi gün şikayet eder’ dedi.Yani bu arkadaş diyor ki; ‘Tacize, tecavüze uğrayan kadın susuyorsa, susmak zorunda kalıyorsa, onursuzdur.’ ‘Aradan zaman geçtikten sonra konuşuyorsa, yine onursuzdur.’ Milletin vekili olduğunu iddia eden bir insanın sözlerine bakar mısınız? Bir iktidarın milletinden nasıl uzaklaştığına bakar mısınız? Şu utanmazlığa bakar mısınız? Gerçekten ibretlik.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

‘Kadınların yaşadığı travma ne kadar ağırsa ortaya çıkması o kadar zordur’

Konuşmasına Zengin’in çıplak arama açıklaması üzerinden devam eden Akşener, şöyle devam etti:

“Bu arkadaşların, bilimle pek ilgileri olmadığını biliyoruz ama, psikologlar, araştırmacılar diyor ki; ‘Kadınların yaşadığı travma ne kadar ağırsa, ortaya çıkması da o kadar zordur’. ‘Toplum baskısı ne kadar ağırsa, bu konuları konuşmak da o kadar zordur.’ Daha da ötesi, bu vizyonsuz arkadaşların dünyada olan bitenden de haberi yok. Bütün dünyada, kadınlara cesaret aşılayan bir ‘meToo’ hareketi var. ‘meToo’ hareketi, toplumun baskısından korkan, binlerce taciz mağduru kadına cesaret verdi. 10 yıldır, 20 yıldır saklanan taciz olaylarının ortaya çıkmasına vesile oldu. Ama tüm bunlar, torunu yaşındaki bir kadın siyasetçiye, sırf kendinden değil diye, ‘vitrin süsü’ diyebilen bir genel başkan ve onun meclis grup başkanvekilinin umurunda bile değil.”

‘Cinsel tacize, tecavüze uğrayan kadınlar için başvuru süresi mi var?’

Görevlerinin kadınları, uğradıkları felaketlere karşı, haklarını aramaları için cesaretlendirmek olduğuna vurgu yapan Akşener, “Şikayet edeni onursuz ilan ederek, bir travma daha yaşatmak değildir. Vicdan bunu gerektirir. Ahlak bunu gerektirir. Ve aynı zamanda ‘Onurlu Siyaset’ bunu gerektirir. Cinsel tacize, tecavüze uğrayan kadınlar için, başvuru süresi mi var? 3 iş günü içinde şikayetçi olmayana, namussuz mu diyeceksiniz? Kadın haklarını içine sindiremeyen erkekler yetmedi, bir de seninle mi uğraşacağız? Zihniyetiniz batsın.” dedi.

‘Hakkını arayan her kadın onurludur’

Kadınların ister bir gün sonra, ister 10 yıl sonra söylesin hakkını arayan her kadının onurlu olduğuna vurgu yapan Akşener, “İYİ Parti, hakkını arayan her kadının daima yanında olacaktır. Buradan şiddet gören, hakkı yenilen, tacize maruz kalan tüm kadınlarımıza sesleniyorum. Onlar bıraksa da, onlar size onursuz dese de, biz sizin yanınızdayız. Sizi asla yalnız bırakmayacağız.” şeklinde konuştu.

HDP’li seçmene beddua eden AKP’li Özhaseki’ye tepki

İsim vermeden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’yi de HDP’li seçmenlere “Allah belanızı versin” sözleri üzerinden eleştirerek konuşmasını sürdüren Akşener, şunları ifade etti:

“Aynı zihniyetin çok acı bir başka yansımasına da, bir AK Parti Genel Başkan Yardımcısı’nın, akıl almaz sözleriyle şahit olduk. Bu yönetici çıktı, bu ülkenin 6 milyon vatandaşına ‘Allah belanızı versin.’ dedi. Milletine bela okuyan bir siyasetçi. Bu Türk siyasi tarihinde bir ilk. Bu Türk siyasi tarihinde utançla hatırlanacak bir terbiyesizlik.”

‘Kendine oy vermeyene bela okur hale geldi’

Dün kendinden olmayana “terörist” diyen bu zihniyetin bugün işi iyice abartıp kendine oy vermeyene bela okur hale geldiğine vurgu yapan Akşener, “Sırf size oy vermiyorlar diye, bu memleketin insanlarına bela okuyacaksınız. Yazıklar olsun.” dedi.

‘Vatandaşlık hakkını kullandı diye kimseye suçlu muamelesi yapamazsınız’

Bu memleketin hiçbir vatandaşının herhangi bir partinin kulu, kölesi, marabası olmadığını belirten Akşener, “Oy vermek bir vatandaşlık hakkıdır ve kimse, oy verdiği partinin politikalarından sorumlu değildir. Seçim olur, milletimiz önündeki seçeneklerden birine oyunu verir. Ama sırf vatandaşlık hakkını kullandı diye, kimseye suçlu muamelesi yapamazsınız. Böyle devlet yönetilmez.” dedi.

‘O genel başkan yardımcınızı hemen görevden alın’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti yöneticilerini ciddiyete ve sorumluluklarının farkına varmaya çağıran Akşener, şu ifadeleri kullandı:

“Evet, ateş bacayı sarmış, panik halindesiniz, görüyoruz. Evet, Titanik batıyor, farkındayız. Ama ne olursa olsun, böyle çıkışlar yapamazsınız. Sırf gündem yaratmak için, bu memleketin toplumsal dokusuna böyle zarar veremezsiniz. Böyle azgınlık, böyle izansızlık olmaz. Kendinize gelin. O densiz genel başkan yardımcısını da hemen görevden alın, partinizde mümkünse insan görmeyeceği, eline mikrofon verilmeyeceği bir yere koyun.”

‘Kendilerini devlet sanıyorlar’

Gare’de 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayda milletin gerçekleri bilmeye hakkı olduğunu dile getirdiklerini hatırlatan Akşener, “Milletimizin bu hakkını hatırlatınca, devlet ciddiyetiyle gereğini yapmak yerine, sözlerimizi devlete yapılmış bir saldırı olarak lanse ettiler. Talebin muhatabı ülkeyi yöneten hükümetti. Oysa onlar, muhatabı devlet saydılar. Çünkü kendilerini devlet sanıyorlar. AK Parti ve matruşka gibi iç içe geçtikleri çeşitli boyutlardaki ortakları, devlet değildir. Devlet kanundur, devlet kurumdur.” dedi.

‘Her politikanızı devlet politikası olarak meşrulaştıramazsınız’

Partizanlıkla devletin tamamen farklı şeyler olduğunu belirten Akşener, “Devletin yasaları vardır.  Bu yasalara uyduğunuz sürece, hükümet olarak, ancak devletin bir organı olursunuz. Hükümet olarak eylemlerinizi, sözlerinizi yasa yerine koyamazsınız.” dedi.

‘İktidar esnafın feryadını duymadı müteahhidinin yardımına koştu’

Akşener, konuşmasına iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek devam etti. İktidarın esnafın feryadını duymayıp geliri azalan müteahhidinin yardımına koştuğunu belirten Akşener, şunları aktardı:

“Havalimanlarını işleten şirketlerin, 2020 yılı içinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak’a ötelenen faturalarının iptaline karar verdi. 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin de, 2 yıl boyunca, yüzde 50 indirimli uygulanmasına karar verdi. Mesela, yıllık 1 milyon 300 bin yolcu garantisi verdiği havaalanını, sadece 7 bin 235 yolcu kullanınca, milletin kesesinden 60 milyon lira ödeyen iktidar, bununla da yetinmeyip, fatura iptal edip, kirada indirim yaptı. 5 bin lira, 10 bin lira, kira ödeyen esnafımıza, 750 lira kira yardımı yapan iktidar, bu kararla, o beş müteahhidine milyarlarca liralık kıyak yaptı. Yine milletini duymadı, yine esnafını görmedi, yine işsiz insanlarını düşünmedi.”

‘Engelli vatandaşları bir çok alanda sorun yaşıyor’

Akşener, engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekerek konuşmasını sürdürdü. Engelli vatandaşların iş fırsatlarından, kent mimarisine kadar birçok alanda sorun yaşadıklarını belirten Akşener, şunları kaydetti:

“Bakın, Türkiye’de görme engelli, ortopedik engelli, işitme engelli milyonlarca vatandaşımız yaşıyor. Resmi kayıtlara göre 2 buçuk milyon, bağımsız araştırmalara göre ise 9 milyona yakın engelli vatandaşımız var. Biz bu insanlarımıza engelli diyoruz. Ancak biraz yakından bakınca, kendilerini dinleyince görüyoruz ki, engelleri yaratan aslında idareciler. Ülkemizin, şehirlerimizin, sokaklarımızın, hepimizin ortak yaşam alanı olduğunu unutuyoruz. Aslında engel olan bizleriz.”

‘Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne imza atılmış ama adım atılmamış’

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne de imza atıldığını ancak adım atılmadığına dikkat çeken Akşener, “Tanıdık geliyor mu? Aynı İstanbul Sözleşmesi’nde olduğu gibi. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine imza atıyorsan, bunun gereğini yapacaksın. İmza attığın sözleşmenin, tek bir maddesini bile es geçmeden, gerekenleri harfiyen uygulayacaksın.” dedi.

Aysun Karaemir

Akşener, bu hafta “Milletin Kürsüsünü” Aysun Karaemir’e bırakarak, “Meclisin televizyonu, sesini kesmeye çalışsa da, o gür sesi herkes duyacak.” dedi.

‘Meclis’teki tablo buysa varın sokağı siz düşünün’

Karaemir’in ardından konuşmasını sürdüren Akşener, şunları ifade etti: “Az önce gördünüz, engelli bir kardeşimiz, burada kürsüye ulaşamıyor. Bu duruma pansuman bir çözüm bulabilir miydik? Bulabilirdik. Ancak, o taktirde, buranın gerçeğini de gizlemiş olurduk. Engelleri kaldırmak, vatandaşlarımızın, kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalarını sağlamaktır. Onların dertlerini çözecek binada bile düşünülmemiş olmaları büyük ayıp. Türkiye’nin meclisindeki tablo buysa, varın sokağı siz düşünün. Bunun için senden ve tüm engelli vatandaşlarımızdan özür diliyorum Aysun.”

Pandeminin, engelli vatandaşların yaşamlarını en başta ekonomik olarak etkilediğine dikkat çeken Akşener, “Ama iktidar, COVID-19 öncesinde de oldukça sorunlu bir alan olan engelli istihdamı konusunda, maalesef hiçbir çaba sarf etmiyor.  Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2020 Aralık verilerine göre, iş gücüne katılımın, zaten çok düşük olduğu engelli vatandaşlarımızın yüzde 20’si, salgın sürecinde işini kaybetmiş.” dedi.

‘Engelli kadınların yüzde 70’i açlık sınırı altında  yaşıyor’

Türkiye Körler Federasyonu’nun yaptığı araştırmaya göre engelli kadınların yüzde 70’inin, hane gelirinin 5 bin liranın altında olduğunu belirten Akşener, “Yani, engelli kadınlarımızın yüzde 70’i, açlık sınırı altında yaşıyor. Tüm engelli nüfusumuza bakıldığında ise, Türkiye’deki engelli vatandaşlarımızın yüzde 77’si, yoksulluk ve sosyal dışlanmışlık riski ile karşı karşıya.” dedi.

Akşener, konuşmasına engelli vatandaşların sorunlarına yönelik İYİ Parti’nin çözüm politikalarını anlatarak devam etti.

Yeni1Mecra